آلبوم آواهای رضوی ایران زمین و نمایشنامه های رضوی رونمایی شد
مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع): این یک پروژه‌ی ملی است
موسیقی ما- آلبوم آواهای رضوی ایران زمین شامل 580 دقیقه موسیقی و آواهای نواحی رضوی از 70 هنرمند 21 استان، امروز با حضور «سید محمد مجتبی حسینی» معاون امور هنری، «محمودرضا برازش» مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع)، «عبدالهادی فقهی زاده» معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «رشیدیان» رییس سازمان حج و زیارت، «حمیدرضا ارباب سلیمانی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «حمید قبادی» مشاور اجرایی معاونت امور هنری، «قادر آشنا»، مدیرکل هنرهای نمایشی و «محمد الهیاری فومنی» مدیرکل دفتر موسیقی رونمایی شد. در این برنامه در ادامه کلیپی با نام «پابوس» از ساخته‌های امیرحسین اسکندری با صدای علیرضا افتخاری نمایش داده شد.

تمام این آثار موسیقایی بامحوریت شخصیت حضرت رضا (ع) ثبت و ضبط شده است. گردآوری این مجموعه در سال ۱۳۹۴ توسط موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی طی قراردادی با «هوشنگ جاوید» -پژوهشگر عرصه‌ی موسیقی آیینی- انجام شد و پروژه با دعوت از هنرمندان ۲۱ استان مرزی کشور انجام شده است.

«سید مجتبی حسینی»، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه گفت: «حرم مطهر رضوی مضجع عالم آل محمد است و منظر تمام نمایی از هنر ایران اسلامی و منظور تمامی هنرمندانی که در همیشه تاریخ هستی از الم و دستی بر قلم داشته‌اند، حرم گسترده‌ترین نگارخانه با هزار سال قدمت است سرشار از هور و نور و نوا. وجه ممتازش بر هر نگارخانه کهن دیگری بوی حیاط و زندگی است، گویی هرآنکه هستی خود را به آستان او. نیاز کرده هنوز و همچنان زنده است، هست و حضور دارد. حکایت ها مانده از شوق هنرمندان به آستان رضا مثلا وصفی از سلطان علی مشهدی خطاط که قطعه‌ای نوشت و در آن نگریست و چون آن را شایسته یافت نذر کرد تا اثرش در دارالسیاده به احترام و اردات بایستد. امروز نیز این سنت جاری است دست کار هنرمندان راوی استمرار تولی است. نگاهی به ضریح جدید و قلم قابل استاد فرشچیان تا کتیبه های استاد موحد و هزار هزار اثر دیگر قصه نامکرر عشق است.»

در این مراسم، «محمودرضا برازش» مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) درباره‌ی این آثار گفت: «ضبط استودیویی و با کیفیت آثار و تلاش برای بر مدار ماندن آواها و نواهای ارائه شده حول مقام های اصیل هر ناحیه از شاخصه های این مجموعه است. پس از ضبط حدود ۱۰۰۰ دقیقه از مدح‌ها، مرثیه‌ها و چاووشی‌ها حول محور موضوعاتی چون حرم مطهر امام رضا علیه السلام، زیارت حضرت، میلاد و شهادت حضرت و کرامات ایشان این پروژه در فاز اول متوقف شد .از آنجا که آستان قدس رضوی با تغییر رویکردهای فرهنگی قصد انتشار این مجموعه را نداشت با پیشنهاد بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام و سرمایه گذاری مناسب در این پروژه مراحل تبدیل مجموعه ضبط شده به آلبومی نفیس و قابل عرضه به عموم در سال ۱۳۹۷ آغاز شد پس از طراحی گرافیک و بسته بندی امور مربوط به انتخاب و چیدمان آثار در ده لوح فشرده و اخذ مجوزهای لازم آلبوم به انجمن موسیقی ایران واگذار شد .این پروژه با توجه به ملی بودن آن مورد استقبال مسئولین دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گرفت وبا نگاهی ویژه و مشارکتی امور بررسی و صدور مجوز در اسرع وقت صورت پذیرفت.»

برازش اضافه کرد: بی شک بدون همکاری و هم افزایی، این سه مجموعه انتشار چنین گنجینه‌ای در شرایط کنونی کشور غیر ممکن می‌نمود. مجموعه حاضر گوشه‌ای از فرهنگ موسیقی ایران اسلامی است که می‌توان با تداوم پژوهش، گردآوری و ثبت و ضبط و انتشار قطعاتی بیشتر از این موضوع ،این گنجینه شفاهی را به عنوان میراثی ماندگار در این حوزه برای نسل های آینده به یادگار گذارد. با توجه به طولانی شدن پروسه تولید و انتشار این آلبوم متأسفانه تعدادی از هنرمندان ارزشمندی که در این مجموعه هنرنمایی کرده بودند از دنیا رفتند. امید آنکه تا میراث‌داران این هنر عالیقدر توان و جان در بدن دارند آثارشان ثبت و از ایشان قدردانی به عمل آید.

همچنین فیلمی از آواهای رضوی که شامل موسیقی نواحی با حضور هنرمندان نواحی بود از نمایشگر پخش شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 تیر 1399 - 17:18

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.