با پرداختن به داستان زندگی یک هنرمند اهل باله از کشور سوریه
مستند «روزبه کابلی» جایزه‌ی امی گرفت
موسیقی ما - مستند «روزبه کابلی» درباره‌ی زندگی «احمد جوزه» -هنرمند باله‌ی اهل سوریه- جایزه‌ی امی گرفت. «رقص یا مرگ» داستان واقعی زندگی یک جوانی است که در میان جنگ و سرکوب خانواده به هنر باله می‌پردازد.

«روزبه کابلی» - کارگردان ایرانی- که سال‌ها از جنگ در نقاط مختلف جهان گزارش کرده است، درباره‌ی این مستند می‌گوید: «رقص یا مرگ، خالکوبی‌ای است که احمد به‌عنوان یک استیتمنت و یک پیام برعلیه افراط‌گرایی در کشور خودش پشت گردنش زده است که اگر داعش خواست گردنش را قطع کند این پیام، آخرین چیزی باشد که روی گردنش دیده می‌شود.»

کابلی درباره این‌که قصه احمد را چگونه پیدا کرده است بیان کرد: «من خبرنگار جنگ هستم و بیشتر از یک دهه به کشورهایی که در آن جنگ بوده مثل سوریه، عراق و لیبی سفر کرده‌ام؛ این بار تصمیم گرفتم از دید یک انسان و یک شخص عادی سوری که جنگ را تجربه می‌کند این داستان را بگویم، بنابراین دنبال یک هنرمند گشتم و توانستم احمد را پیدا کنم که یک هنرمند باله بود و با مشکلات متعددی در کشورش درگیر بود. در داستان زندگی احمد، داستان جنگ سوریه خلاصه شده است. پنج نفر از اقوام احمد از جمله دایی‌ها و عموهایش در جنگ کشته شده‌اند و خانه‌اش ویران و خودش تهدید شده است. همچنین او یک جنگ شخصی در داخل زندگی خودش با پدرش داشته است. رقصیدن پسر برای پدرش یک تابو بود و بنابراین سعی می‌کرد پاهای احمد را بشکند تا جلوی رقصیدنش را بگیرد ولی احمد تصمیم این فشارها و محدودیت‌ها نشد و شروع به مبارزه خودش که هنر بود ادامه داد و در تمام این شرایط رقصید. من این فرصت را داشتم که در این مدت دنبالش کنم و زندگی‌اش را بگویم.»

کارگردان فیلم "رقص یا مرگ" با تایید این‌که مستند او برای خود احمد نتایج چشم‌گیری داشته است بیان کرد: « زندگی احمد تغییر کرد. بعد از این‌که این مستند پخش شد تلفن من داشت منفجر می‌شد! هلندی‌های زیادی به من زنگ زدند تا احمد را کمک کنند. یک روز بعد هم رئیس تئاتر و مجتمع باله هلند که یک انستیتو بسیار بزرگی است با من تماس گرفت و گفت این جوان بسیار جوان پراستعدادی است و شرایط بدی در سوریه دارد و مجبور است به خدمت سربازی برود که خدمت سربازی در سوریه به معنای این بود که یا در جنگ کشته می‌شد و یا اگر کشته نمی‌شد شرایط کاری‌اش به‌عنوان رقصنده از بین می‌رفت. من احمد را به هلند دعوت کردم و او سه ماه پس از این‌که اولین گزارش من پخش شد یک‌دفعه شد همسایه من در آمستردام.»‌
 
در مراسم امی بین‌المللی 2019 نامزدهای جوایز در 11 بخش از 21 کشور مختلف بودند و جوایز افتخاری نیز به سازندگان «بازی تاج و تخت» یعنی دیود بنیوف و دی.بی وایس و کریستین امان‌پور (روزنامه‌نگار آمریکایی ایرانی‌تبار) از سی‌ان‌ان برای مجموعه مصاحبه‌های شبانه‌اش اهدا شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 آذر 1398 - 12:39

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.