Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
نشست خبری کنسرت آتلاس از کشور دانمارک برگزار شد
فوزیه مجد: باید ارتباط بیشتری بین آهنگسازان ایرانی به وجود بیاید
موسیقی ما - نشست خبری کنسرت آتلاس از کشور دانمارک در حالی برگزار شد که «فوزیه مجد» - آهنگساز و پژوهشگر باسابقه‌ی موسیقی ایران- اظهار امیدواری کرد که بتواند روزی آثار خود و از جمله «فراقی» را با نوازندگان ایرانی نیز اجرا کند. او همچنین خواستارِ ارتباط بیشتر آهنگسازانِ ایرانی با یکدیگر شد.

«فوزیه مجد» همچنین به این مساله اشاره کرد که به اینکه آهنگساز درباره کار خود صحبت کند اعتقادی ندارد: «ما یک نوع آگاهی داریم که از هوش ما تراوش می‌کند. این نوع آگاهی کمک می‌کند ایده خود را روی کاغذ بیاورید و اجرا کنید. آگاهی دیگری هم داریم که شاید فراآگاهی باشد و شما خیلی نمی‌دانید دارید چه می‌کنید. من نمی‌دانم در این کوارتت چه اتفاقی افتاده و احساس کردم که باید آن را بنویسم چون امکان آن برایم فراهم بود. گاهی اوقات پشت پیانو می‌نشینم و نتی را مرور می‌کنم و ایده‌ها به ذهنم می‌آیند. مهم این است که آدم بداند چگونه به یک ملیت فکر کند و بگوید که من به ملیتی تعلق دارم که امکاناتی را به من می‌دهد. ما یک تصویر درونی و بیرونی از موسیقی داریم. من بیشتر مایلم درباره تجربه درونی صحبت کنم که بیان آن خیلی راحت نیست. من این کوارتت را اول روی پیانو امتحان کردم و در نهایت دیدم در مجموعه اصوات آنچه که می‌خواهم مطلوب است و به یک ایده برای من تبدیل شد و با همان شروع کردم و توانستم باقی آن را ادامه دهم.»

او ادامه داد: «وقتی که شما کاری را می‌نویسید در هر اجرا به طرز متفاوتی برگزار می‌شود. به نظرم کنسرت پیش رو اجرای خوبی خواهد بود. من همیشه تا حدی از گوش دادن به اجراها هراس دارم و خودم را درگیر نمی‌کنم. در ایران نوازندگان خوبی داریم و مطمئنا یک روز می‌توان با نوازنده‌های ایرانی نیز این کار را کرد. باید ارتباط بیشتری بین آهنگسازان ایرانی به وجود بیاید.»
 
در این نشست همچنین «یسپا لوتزهوفت» -مدیر هنری ارکستر آتلاس- نیز بیان کرد: «این ارکستر ۳۰ سال پیش به وجود آمد و موسیقی معاصر را اجرا می‌کند. ما سال گذشته با هفت نفر در جشنواره فجر به اجرای برنامه پرداختیم و بار دوم است که در ایران اجرا می‌کنیم. امسال چهار قطعه موسیقی را از سه آهنگساز ایرانی از جمله آقای تفرشی‌پور، خانم مجد، آقای بکان و کارنیلسن آهنگساز دانمارکی اجرا خواهیم کرد.»‌

مدیر هنری این آنسامبل درباره سختی اجرای قطعه «فراقی» از فوزیه مجد در این کنسرت توضیح داد: «این ارکستر نوازندگی خوبی دارد و پیش‌تر قطعات خیلی سخت‌تری را هم اجرا کرده‌ایم. البته مقداری نواختن این قطعات سخت بود ولی این سختی بیشتر به لحاظ درک احساس موجود در کار بود.»

او ادامه داد: «دو سال پیش با آقای تفرشی‌پور آشنا شدم. دوست داشتم وضعیت موسیقی کلاسیک معاصر را در کشورهای خاورمیانه از جمله ایران بدانم. امیدوارم که این همکاری ادامه پیدا کند. همچنین برای اولین بار است که با خانم مجد آشنا شدم و موسیقی او را واقعا دوست دارم. برخی می‌گویند دوره سختی است و دنیا در حال کوچک‌تر شدن است ولی به نظر من این طور نیست چون ارتباط با دیگر فرهنگ‌ها هنوز کار سختی است؛ حتی در خود اروپا نیز وضعیت به همین‌گونه است و ممکن است کسی که از نژاد خود آنها نباشد را قبول نداشته باشند.»

در ادامه امیر مهیار تفرشی‌پور درباره آلبوم «فراقی» که به تازگی آن را منتشر کرده‌اند، گفت: «تابستان گذشته دو قطعه از آثار خانم مجد به نام «رویا زمین» و «فراقی» را به همراه دو اثر از خودم در لندن ضبط کردیم که بازخوردهای مثبتی داشت. در نهایت این کوارتت را برای سازهای زهی به ضبط رساندیم. خیلی خوشحالم که با خانم مجد کار کردیم. یکی از دغدغه‌هایم این بود که با او کاری بسازم. اکنون نیز پس از ساخت آلبوم، تصمیم گرفتم کنسرتی را برای این آلبوم در ایران برگزار کنم. دلیل اینکه آلبوم را در انگلیس ضبط کردیم این بود که بتوانیم به راحتی آن را در دیگر کشورهای دنیا هم منتشر کنیم. یک ماه دیگر آلبومی را با همراهی هرمز فرهت خواهیم ساخت. برای ساخت آلبوم «فراقی» از آنسامبل استفاده کردیم که شاید بهترین نوازندگان انگلیس در آن حضور داشتند.»

تفرشی‌پور درباره این دو اثر مجد اظهار کرد: «تحقیقات خانم مجد در موسیقی خراسان یا بلوچستان بی تاثیر روی این کوارتت نبوده و به نظر من از لحاظ سبک نزدیک‌ترین اثر به آنچه که خودشان دوست داشته، بوده است. کوارتت «فراقی» هم یک اثر ملی است و هم جهانی.»
 
او درباره همکاری با هرمز فرهت (آهنگساز و موسیقی‌شناس ایرانی مقیم ایرلند) هم گفت: «در آن زمان دو سال طول کشید تا آقای فرهت را راضی کنم به ایران بیاید. هیچکس نمی‌پرسید که او کجاست؟ و دانشگاه تهران نیز به آثار او توجه خاصی نمی‌کرد؛ گرچه او یکی از بنیانگذاران تأسیس دپارتمان موسیقی دانشگاه تهران است.»

امیر بکان نیز در پایان گفت: «آقای تفرشی‌پور از من درخواست کرد که من نیز یک قطعه در این ارکستر داشته باشم و باعث افتخار بود که در کنار استاد مجد باشیم. اینکه استاد تفرشی‌پور درباره آثار خود صحبت نمی‌کند یک فرهنگ است و معتقد هستند که کار باید خود را ارائه دهد.»
 
این کنسرت با همراهی کوارتت زهی آتلاس پنجشنبه ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. در انتهای این کنسرت هم از آلبوم «فراقی» که با آهنگسازی تفرشی‌پور و مجد ساخته شده است، رونمایی می‌شود.
 
 
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 آبان 1398 - 13:39

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.