29 و 30 تیرماه ارکستر میرآترا «خسرو و شیرین» را در تالار وحدت اجرا می‌کند
وقتی گرفتنِ‌ مجوز گذر از خان‌های بسیار است
موسیقی ما - کنسرت نمایش «خسرو و شیرین» با اجرای ارکستر ساز های ایرانی «میرآترا» به آهنگسازی داود آزاد و میرامیر میری و کارگردانی ویدا لقمانی 29 و 30 تیرماه در تالار وحدت اجرا می شود.  نشست خبری این کنسرت نمایش صبح امروز  با حضور میرامیر میری(آهنگساز و رهبر ارکستر)، ویدا لقمانی(کارگردان و دراماتورژ)، الهام میرباقری(طراح لباس)، سیروس اسنقی، جواد اینانلو و گلشید بحرایی(بازیگران) در سالن اجتماعات خانه موسیقی برگزار شد.

در ابتدای این نشست میرامیر میری(رهبر ارکستر میرآترا و آهنگساز) در باره قطعات اجرایی این کنسرت گفت: «در این کنسرت نزدیک به سی  قطعه توسط ارتسار میرآترا اجرا می شود که دو قطعه به آهنگسازی آقای داود آزاد و بقیه قطعات از ساخته‌های خودم است. در قسمت های نمایشی این اثر فقط موسیقی متن توسط ارکستر اجرا می‌شود و در بخش با کلام هم خواننده های ما آقایان محمد کرد و علی شیرازی هستند.  فضای اجرای بخش با کلام هنگامی است که بازیگران سکوت دارند یا گروه حرکت به اجرای برنامه می‌پردازد.»‌

میرامیر میری در ادامه سخنانش در باره عنوان «کنسرت نمایش» گفت: «ما هم برای عنوان این اجرایمان دچار سردرگمی بودیم. در این اثر بخش نمایشی و کنسرت کاملا جدا هستند و ما خوانندگانمان که در نقش باربد و نکیسا هستند را با میزانسن در کنار بازیگران داریم..  ما برای بخش کنسرت و برای بخش نمایش مجوزهای جداگانه‌ای گرفته‌ایم که شبیه گذراندنِ خان‌های بسیار است. ضمن آنکه شرایط مالیِ کار کردن در سالن ها بسیار دشوار است.»

ویدا لقمانی، کارگردان کنسرت نمایش در ادامه گفت: «حدود دو سال برای این کار روی اشعار نظامی گنجوی و روایت مصطفی عدل تحقیق و فعالیت کردم. این کار کاملا بر اساس متن روایت آقای عدل است که موسیقی آن را همراهی می کند.  ما دو سال روی این کار طراحی کرده ایم و می خواهیم اجراهای بیشتری داشته باشیم. فعلا اجرایمان برای شیراز نهایی شده است و به زودی برای اجرا به شیراز هم می رویم.»

این کارگردان گفت: «هنر چند بُعدی است. عشق خسرو و عشق فرهاد متفاوت است. در نهایت شیرین انتخاب می‌کند که کدام عشق را داشته باشد. انتخاب فرهاد یا خسرو در این اثر کاملا در انتخاب مخاطب است.»

لقمانی افزود: «آقای ایلنانلو در این اجرا نقش شاپور را بازی می کند. شاپور یکی از مهره های اصلی نمایشنامه است. اگر این مهره را از آن ماجرا بیرون بکشیم کلیت این درام از هم پاشیده می شود. روند داستان را شاپور به جلو می‌برد. من دوست داشتم در این داستان شاپور را نشان دهم و بگویم که چقدر نقشش پررنگ است. نمی‌دانم چرا در روایت های مختلف نقش شاپور نادیده گرفته شده یا بسیار کم رنگ نشان داده شده است. عشق با فرهاد کاری می کند که دست به خودکشی می زند، یکی هم مانند خسرو برای رسیدن به عشقش تلاش می کند و کسی هم مانند شاپور رفتار متفاوت تری دارد.»

الهام میر باقری(طراح لباس) نیز در باره همکاری خود با مجموعه کنسرت نمایش «خسرو شیرین» گفت: «برای این داستان که در زمان خسروپرویز و دوره ساسانی اتفاق افتاده، مطالعاتی روی دوره ساسانی داشتم. موزه های مختلف و  نقش برجسته های مختلف برسی کردم و طرح هایی زده شد که بر اساس امکانات لباس ها شکل گرفت. برای شخصیت شیرین هم که یک شاهزاده ارمنی است هم بر اساس تاریخ ارمنستان لباس او طراحی و دوخته شد. »
 
در ادامه نیز سیروس اسنقی(بازیگر نقش فرهاد) گفت: خسرو و شیرین مهمترین پایه اش موسیقی است. بیش از 60 نفر نوازنده روی صحنه حاضر هستند که برخی جاها بر کار نمایش هم غالب است. این مثلث عشقی تاریخی چالشی ایجاد کرده که جذابیت کار هم همین است و امیدوارم اجرای باشکوهی پیش رو باشد.

جواد اینانلو(بازیگر) نیز در سخنان کوتاهی گفت: همکاری با خانم لقمانی و آقای میری لذت بخش است چون پشت هر کار فکر بسیاری وجود دارد. دوسال برای این کار زحمت کشیده شده است. همیشه نقشی را که بازی کرده ام دوست داشتم با چالش باشد.

گلشید بحرایی(بازیگر) نیز در سخنانی گفت: این اولین تجربه من در حوزه کنسرت نمایش است. تاکنون تمام کارهای من رئال و سورئال بود اما این کار بسیار آرام  و کلاسیک است و تجربه بسیار خوبی برای من است.

کنسرت نمایش «خسرو و شیرین» با اجرای ارکستر میرآترا 28 و 29 تیر در تالار وحدت به صحنه می رود. این اجرا ساعت 21:30 آغاز و بلیت فروشی بر روی سایت ایران کنسرت انجام می شود.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 تیر 1398 - 15:46

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.