با نویسندگی محمدرضا شرایلی و شهاب منا «رضا محجوبی افسونگر نغمه پرداز» منتشر شد
زندگی و آثار ویولونیستی که حرف‌هایش را کسی نمی‌فهمید
موسیقی ما - کتاب «رضا محجوبی افسونگر نغمه پرداز» با نویسندگی «محمدرضا شرایلی» و «شهاب منا» در دو جلد منتشر شد. جلد اول این کتاب درباره شرح حال و خاطرات رضا محجوبی است و جلد دوم به بررسی شیوه نوازندگی، آوانگاری و شرح آثار این نوازنده‌ی برجسته اختصاص دارد.

همراه با جلد اول کتاب، یک سی‌دی مشتمل بر هشت قطعه از نوازندگی رضا محجوبی منتشر شده است که بسیاری از آنان برای اولین بار به انتشار رسمی رسیده است؛ علاوه بر آن هفت قطعه از نوازندگی شاگردان رضا محجوبی آمده است. در سی‌دی دوم نیز سی‌ودو ترک از نواخته‌های رضا محجوبی آمده است.

«رضا محجوبی» آهنگساز و نوازنده‌ی برجسته‌ی ویولون است. نخستین استاد او «حسین هنگ آفرین» است و مدتی نیز نزد «حسین‌خان اسماعیل‌زاده» استاد و نوازنده کمانچه رفت و از او بهره گرفت. او کنسرت‌های بسیاری با همراهی درویش‌خان  و عارف انجام داد که با استقبال مواجه شدند. او  در ۲۴ سالگی به بیماری عصبی دچار شد و مورد مداوا قرار گرفت، ولی نظم و عادات یک انسان عادی جامعه را از دست داد. هرچند که دوستانش را خوب می‌شناخت و با آن‌ها گفتگو می‌کرد اما از موضوعاتی حرف می‌زد که قابل درک نبود. سید کریم امیری فیروزکوهی از دوستان نزدیکش بود. با این همه گاه در جمع دوستان حاضر می‌شد و حتی ویولن می‌نواخت.

رضا محجوبی در ۲۹ تیر ۱۳۳۳ در سن ۵۶ سالگی درگذشت و در قبرستان ظهیرالدوله خاکسپاری شد.
تاریخ انتشار : جمعه 20 مهر 1397 - 15:15

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.