نگاهی بر واکنش اهالی موسیقی نسبت به حمله تروریستی به رژه سربازان غیور ایران زمین
سی سال بعد، تکرار ایستادگی...
موسیقی ما 31 شهریور هر سال برای مردم ایران یادآور خاطرات غیورمردانی و شیرزنانی است که از جان مایه گذاشتند و اجازه ندادند دشمن متخاصم ذره‌ای از خاک وطن را به یغما ببرد. مردمانی در که جنوب و غرب ایران از خانه و کاشانه دست کشیدند و جنگیدند اما تن به ذلت ندادند و هنوز هم بعد از سی سال با وجود سختی‌های بسیار ایستاده‌اند. شاید همین ایستادگی و رشادت‌های مردم خوزستان خاری به چشم دشمنان شد و صبح روز 31 شهریور 97 در جریان یک حمله تروریستی رژه نیروهای مسلح در اهواز را به خاک و خون کشیدند. حمله تروریستی که بیست و پنج شهید و بیش از شصت مجروح از نیروهای نظامی و مردم عادی داشت و دل همه مردم ایران را به درد آورد. هنرمندان موسیقی هم مانند سایر مردم در پیام‌هایی ضمن عرض تسلیت به مردم خوزستان با خانواده‌های بازماندگان ابراز همدردی کردند.
 
استاد کیهان کلهر ضمن انتشار شعری از ملک‌الشعرای بهار با مطلع: «ای خطه ایران مهین، ای وطن» من در صفحه شخصی خود نوشت: «عرض تسلیت به هموطنان صبور و عزیزم.»
 
مجید انتظامی: «به امید روزی که ایران به آرامش برسد و همه کودکان در سراسر دنیا طعم خوش صلح را بچشند.»
 
مهدی یراحی که متولد و بزرگ‌شده اهواز است و دو سال پیش قطعه «خاک» را برای بیان مشکلات و دردهای خطه خوزستان منتشر کرده بود به همراه طرح گرافیکی از این اتفاق نوشت: «هنوزم زیر بارون گلولس، دارم از غربت اهواز میگم.»

محسن چاوشی دیگر هنرمند خوزستانی بود که نوشت: «قلب من خانه من، خانه زخم به تن، خسته‌ام از جانی، که گرفتار تن است.»
 
کارن همایونفر: «می‌دانم اهواز سی و هشت سال است در جنگ و خون و آتش و دود و غبار و بی آبی و سایر بلاها گرفتار است. می‌دانم تمام مردم ایران از واقعه‌ی هولناک امروز داغدار شده‌اند. نخواستم عکس های ترسناک و خون‌آلود امروز رسانه ها را اینجا بگذارم.به اندازه کافی اشک ریخته‌ایم از صبح. اهواز زیبا را ببینید و برای مردم صبور و تک تک شهرهای خوزستان همیشه قهرمان 
و هموطنان عزیزمان که امروز از میان ما پرکشیدند شمعی روشن کنیم. .
خوزستان پاره‌ی تن ایران است و این تن خسته است. می‌دانم این تن خسته است دیگر توان این‌ همه مصیبت را ندارد اما ایران ما هزار بار هم که ویران شود باز مانند ققنوس از خاکستر خویش برمی‌خیزد. و باز ساحل زیبای کارون و پل اهواز آرامش را خواهد دید. روزهای سخت می‌گذرد و زندگی جریان خواهد داشت. قطعه‌ای در کانال اینستاگرام گذاشته‌ام با صدای علیرضا قربانی عزیزم تقدیم به هموطنان عزیز خوزستان باشد.»
 
هومن جاوید: «فردایت روشن باشد کودک وطنم، دور از تو اندیشه بدان، ایران من تسلیت.»

محمدرضا هدایتی با انتشار عکس سربازی که کودک مجروحی را در آغوش کشیده است نوشت: «همين عكس كافيست كه بگوييم تفنگت را زمين بگذار ، الاحوازى ياهر چى، احمق! با تفنگ هيچ ملتى به صلح واقعى نرسيده اگر بر حقى كتاب بخوان و قلم بردار، قلم بردار ! با تفنگ آنهم به روى مردم بى دفاع وسرباز وظيفه بدون فشنگ؟ تو يك تروريستى نه چيز ديگه، تسليت به اهواز تسليت به ایران.»
 
فریبرز لاچینی: «تسلیت به تمام داغدارن و هموطنان ایران زمین.»
 
مسیح عدل‌پرور: «ایران من، اهواز، تسلیت.»
 
پرواز همای هم بخش‌هایی از ویدئوی «بشرکش‌ها» را به اشتراک گذاشت و در توضیحات آن گفت: «تسليت به مردم ميهن پرست اهواز 
روزى كه اين اهنگ رو ساختم و انتشار دادم خيلى ها به من بى حرمتى كردند اما اين روزها رو پيش بينى مى كردم كه پاى تروريست ها به اين خاك باز خواهد شد ... سال هاست كه شادى و ارامش مردم ايران رو نشانه گرفته اند و امنيت و اسايش خودشان رو در خراب كردن آرمان ها و ارزوهاى ما مى بينند ترور فقط جان سربازان و مردم بى گناه ما رو تهديد نمى كنه اين نامردمان خيلى وقته كارشون رو اغاز كردند همين گرانى ها و تَوَرُم ها ، بازى با اقتصاد و تحريم ها و ظلم ها و يك نوع ديگر از تروريسم هست كه همه ى مردم جهان رو تهديد مى كنه ...
خدايا سرزمينم رو از خيانت و كينه ها ى دشمنان در امان بدار ( امّين ).»
 
 
روزبه بمانی بخشی از ترانه «خاک» که با صدای «مهدی یراحی» اجرا شده بود را به اشتراک گذاشت: «دارم از سرزمین داغ دیدم، از این خاک پر از پرواز میگم. هنوزم زیر بارون گلوله‌ست، دارم از غربت اهواز میگم.»
 
همایون نصیری: «لعنت به خشونت. تسلیت به اهواز. تسلیت به خانواده‌های داغ دیده.»
 
حسام‌الدین سراج: «تسلیت به مردم داغدار اهواز. یا رب بلا بگردان.»
 
سهراب پورناظری: «اتفاق امروز اهواز بسيار تلخ بود و به گمانم پيام بسيار خطرناكى داشت. با تمامى آسيب ديدگان اين حمله تروريستى همدرد هستم و عميقا براى ملت ايران نگران...»
 
ایوب صادقی: «دلم از مرگ بیزار است. که مرگ اهرمن خو آدمی‌خوار است.»
 
سیاوش کامکار: «چه کاری از دستمان بر می آید به جز ناراحتی و همدردی با خانواده هایی که عزیزشان رفتو فقط آرزو میکنم آنقدر همه چیز خوب شود که کنار کارون زیبا و مردم پر عشق اهواز همه ما با هم لب کارون بخوانیم و همه بدخواهان ایران از حسادت نابود شوند.»
 
مهدی یغمایی: «اهواز، ایرانم، تسلیت. حرف بسیار است فعلاً به همین تسلیت بسنده می‌کنم.»
 
رضا یزدانی: «اهواز تسلیت. هموطن تسلیت.»
 
بهنام بانی: «تسلیت واژه آشنایی شده متأسفانه. خدایا به خانواده بازماندگان رژه خونین اهواز صبر بده.»
 
یلدا انگالی: «به جز غم خبری نیست...»
 
علی پژوهشگر: «تسلیت میگم خدمت هموطنان عزیز و مظلوم اهواز و درود به شرف و غیرت سربازان وطن.»
 
عباس سجادی:
«اهواز عزیز ، شب تلخ‌ات بخیر !زخم کهنه خوزستان در سالگرد جنگ خونین و تلخ هشت‌ساله دوباره تازه شد. این ننگ با هیچ رنگی از چهره‌ی‌خونریزان تاریخ پاک نخواهد شد.»
 
حامد عسکری: «توی تراس ایستاده ام، توی سرم چند مرد جنوبی برهنه با بدن‌هایی برشته و براق سنج و‌دمام میزنند، شقیقه هایم نبض دارد، یک لقمه ابر بزرگ چرک روی خورشید افتاده بالای سرم حبابهایی باز می شوند...
.
کام اول: دیشب پوتینهایش را با واکس وطن برق انداخته گذاشته بغل جاکفشی، پشت گردنش را خط کرده ته ریشش را آنکادر کرده دوش گرفته یک سلفی گرفته، فرستاده برای محبوبش و چند استیکر قلب و بوس دشت کرده.قرار گذاشته بعد از رژه سه روز تشویقی بدهند دوتایی عصری هوا خنکی بروند لشکر آباد فلافل بخورند با ترشی انبه... .
کام دوم؛ 
سالی یک بار یادش می افتند شهریور به شهریور یک لباس پیکسلی نظامی تنش کرده ، ویلچرش را گذاشته اند صندوق عقب و آورده اندش برای رژه ...شیرآهن کوه قصه ما کم سختی ندیده این سالها و‌ غر نزده : که در طریقت ما کافریست رنجیدن ...
.
کام سوم
وقت سلمانی گرفته بود فردا باید پسرک میرفت مدرسه گفت ببرد موهایش را مرتب کند، و همینطور که دست پسرش را گرفته از براقی موهای لختش دلش ضعف رفته ...شاید پسرک گفته از زیر کهور های پارک بروند ....
.
کام چهارم
شب ساکسیفونش را برق انداخته صبح مادرش از زیر قرآن ردش کرده و‌ بعد بوسه اش گفته : ننه خیلی محکم فوت نکن تو مزغونت گلو درد میشی جمعیتتون زیادن صدای مزغونت نبودم نبود ، گلودرد نشی کمپه گُلُم ...
کام پنجم
روی حرف مادر شوهرش نتوانسته بود حرف بزند که گفته بود دخترک را کچل کند، برای حفظ دخترانگی هایش گفته بود النگوی چشم روشنی مادرش را دست بچه کند شلوار نخی لیمویی اش را پایش کرده بود که عرق سوز نشود، می رفت به تماشای سیاوشان وطن...
.
کام ششم
گوشی را از جیبم در می آورم . دود یک چشمم را تنگ میکند ، یکی تیکه انداخته که عوضش امنیت داریم ... بی بی سی حرفی از ترور نزده ، شبکه خبر از زود بازده بودن پرورش شترمرغ حرف میزند، بوی خون و باروت میپیچد زیر پره های بینی ام ... .

کام هفتم :
احتمالا جنازه ها را توی کاور کرده‌اند کاورها مثل پلاستیکهای خیار از تو عرق کرده اند، از ظهری بازار بنر فروشها تکانی خورده، مادر پسرک ساکسیفون نواز نه تلگرام دارد نه اینستاگرام از ظهر دلش شور افتاده یک خروس نذر سدعباس کرده....
.
من بدبخت هزارتا قصه توی سرم شکل گرفته ، بیچاره ام ، آه میکشم ... تلخی دهنم را تف میکنم ، دندان خالی ام را میمکم و به دختری فکر میکنم که دیگر هیچوقت نمی تواند با مردش توی لشکرآباد فلافل بخورد.»
 
فریدون آسرایی: «شهادتِ تعدادی از هموطنان و سربازانِ عزیزمان در حادثه‌ی اهواز رو تسلیت عرض می‌کنم و آرزوی صبر دارم برای بازماندگان و خانواده‌های داغدیده‌‌ی شهدای این حادثه.
به امیدِ روزی که هیچ کجای دنیا خونِ هیچ بی‌گناهی ریخته نشه و به امیدِ جهانی عاری از جَنگ و جَدَل و تروریست...

کنارِ لاله‌ها بنویس اسمی که
پناهِ خوابِ آرامِ پرستوهاست
شهیدِ بی‌پناهی‌های آدم‌ها
شهیدِ برکه‌ی آرامشِ قوهاست...
کنار لاله‌ها بنویس یک سرباز.»
 
امید نعمتی بخش‌هایی از ویدئوی «اینجا شهر من نیست» که در آلبوم «شهر من بخند» با همراهی «گیزبرت زوکنیپهاوزن» منتشر شده بود را با هشتگ اهواز به اشتراک گذاشت.
 
خشایار اعتمادی: «درود به شرافتت سرباز وطنم.»
 
گروه چارتار: «اهواز بینوا، موسیقی این شهر صدای گریه.»
  
صابر قدیمی: «آقای فرمانده! قلب تو از سنگ است جنگ آخرش خوش نیست؛ جنگ آخرش جنگ است. بمیرم برای پدری که گفت فردا پسرمو می‌خواستم ببرم مهدکودک...»
 
مجید اخشابی: «باشد كه مهر تمام سختي ها و تلخي هاي گذشته را به گشايش و شيريني ختم كند و پناه و رحمت حضرت دوست سايه ساري امن براي روز هاي طلايي مان باشد .اولين هفته مهرتان به خير و نیکی.»
 
پریچهر خواجه: «ما را چه ميشود ، به كجا ميرويم ؟!هر روز تنش و اضطراب . چه كسي تاوان اين همه پليدي را خواهد داد ؟ ! چو ايران نباشد تن من مباد . همدردي با اهواز خسته دردمند ومردم بي دفاع بی گناه.»
 
وحید تاج: «خون مردان ، زنان ، کودکان و سربازان ِ بی گناه و بی دفاع را به ناحق در اهواز ریختند. تسلیت به بازماندگان این عزیزان، تسلیت به بازماندگان عزیزانی که از زادگاهم دزفول قهرمان در این حمله ی تروریستی به شهادت رسیدند. تسلیت به خوزستان ِ غیور و مظلوم و بی دفاع و بی گناه.»
 
هانا کامکار عکس‌هایی از سربازان رژه اهواز و سربازان گروه موسیقی این مراسم به اشتراک گذاشت و نوشت: «سازها و رازها. این پنج عکس سمبولیک ترین عکس هایی بوده که تا این لحظه از فاجعەی امروز دیدم... پر از نماد و نشانه، پر از درد و بی گناهی، پر از حماسه و سپر بلا شدن..
 
رضا صادقی: «از خون جوانان وطن لاله دمیده... کاش آتش همه جنگ‌ها و تفنگ‌های جهان را ابراهیمی بود تا گلستان کند، دریغ.»
 
یاحا کاشانی: « در کفن هم اثر از وضع جنون خواهد ماند، دست ما با تیغ از خاک برون خواهد ماند. پى نوشت: بكشيد ما را؛ ملت ما بيدارتر مي شود. ما ازمرگ نمي ترسيم ؛ و شما هم از مرگ ما صرفه نداريد. دليل عجز شماست ما را مي كشيد. براي اينكه منطق نداريد. اگر منطق داشتيد كه صحبت مي كرديد؛ مباحثه مي كرديد. لكن منطق نداريد، منطق شما ترور است !»
 
بهروز صفاریان: «اهواز تسلیت.»
 
نیلوفر لاری‌پور: «این شاید شروع همان ماجرایی باشد که از آن می‌ترسیدیم
شما یادتان نیست؛ یا سنتان قد نمی‌دهد یا در مناطق جنگ‌زده زندگی نکرده‌اید که فاجعه را درک کنید. شما بنشینید و دنیا را از مونیتورهای کج و کوله‌تان ببینید و با مغزهای آکبند بیانیه صادر کنید و در بزرگترین رسانه‌ای که در اختیار دارید (کامنت پست آدم‌های مشهور) منتشرش کنید و شما آقایان مسول، با دنیا بجنگید؛ از دماغ زن و بچه‌تان که قرار نیست خون بیاید؛ مردمند که می‌میرند. عکس سوم را ببینید و خوب به ویلچر گوشه کادر دقت کنید. این شهید، جانباز هفتادوپنج درصد بود. ما از کدام قوم لعنتی بودیم که به چنین عذابی دچار شدیم؟.»

مهرداد احمدزاده: «بر باعث و بانی این اتفاق دلخراش لعنت.»
 
امید حاجیلی: «تسلیت به همه خانواده‌هایی که عزیزشون و از دست دادن در این اتفاق دردناک...»
 
مجید رضازاده: «شهادت هموطنان عزیز رو در شهر اهواز تسلیت عرض می‌کنم.»
 
بابک جهانبخش: «از صمیم قلب به خانواده‌های داغ دیده تسلیت عرض می‌کنم. امیدوارم به امنیت این مرز و بوم توجه ویژه‌تری بشه.»
 
علیرضا آذر: «خاک بلاکش ..خاک دردمند .. هشت سال سینه تو سینه ی گلوله بسش نبود .. حال در اوج اندوه و غرور خونش را میریزند .. در سال روز سینه سپر کردن جوان های لاغر و آفتاب سوخته و مادران داغ بر جگر .. باز هم کشتند ... سر آزادگی سلامت .پدر ظلم بسوزد.»
 
علیرضا عصار: «از اعماق وجودم تسليت ميگم به هموطنان عزيز و هميشه در عذاب اهوازيم.همه ما در اين غم شريكيم.خدا به شما صبر بده.خدا به همه ما صبر بده.»
 
علیرضا بدیع: «کفش‌هايش ‌به ‌سمت ‌در چرخيد، شايد اين ‌آخرين‌ سفر باشد
همسرش آب پشت ‌پايش ‌ريخت ‌خواست ‌چشمان‌ كوچه ‌تر باشد 
به‌همين ‌سادگي ‌مسافر شد، پا به ‌متن‌سياه‌ جاده‌ گذاشت‌
او كه در ‌سطر زندگي‌ مي‌خواست، روي ‌هر واژه‌ ضربدر باشد 
بعد از آن‌ ماهيان‌ يتيم ‌شدند، آسمان «پا به ماه شد» در حوض
مادر پيرش ‌آرزو مي‌كرد: كاش نوزادشان پسر باشد 
همسرش ‌حرف‌هاي‌ سربسته پست ‌مي‌كرد: تا به كي بايد
چشم‌هايم ‌حصير پنجره‌ها، گوش‌هايم‌ كلون‌ در باشد؟ 
يك ‌كلاغ‌ سپيد رو به‌ جنوب ‌پر زد از كاج‌هاي ‌بعدازظهر
مادر پير او دعا مي‌كرد: كاش اين بار خوش خبر باشد
ايستاد آن‌چنان ‌كه ‌شاخة ‌سرو، رو به‌ اصرار باد بي‌مقصد
خواست‌ ثابت‌ كند كه‌ ممكن ‌نيست ‌ميوة ‌سرو‌ها تبر باشد 
خاكريز آسمان ‌هفتم‌ شد، ماه‌ برداشت‌ كوله‌بارش ‌را
چكمه‌ها رو به آسمان كردند شايد اين ‌آخرين‌ سفر باشد.»
 
 
حامد همایون: «تسلیت به همه مردم ایران خیلی دلم گرفت خدا به همه صبر بده.»
 
امین حبیبی: «خدا لعنتتون كنه كه فقط زورتون به مردم مى رسه. ترسوهاى بى شرف.»
 
هوروش بند:« تسلیت به تمام مردم سرزمینم که دیگه بار این همه غم رو نمیتونن به دوش بکشن . تسلیت به اهوازیهایی که از همه بیشتر از صدای تیر و گلوله بیزارن ، تسلیت به مردمی که شنیدن واژه تسلیت این روزها براشون تکراری ترین واژه دنیاست.»
 
حسین علیشاپور: «بمان و بزرگ شو دخترکم .. کسی چه می داند ؟ شاید زمانی برسد که برایت تعریف کنند و هر چه خودت را جست و جو کنی ، یادت نیاید .. آن زمان می توانی بگویی :تا جایی که من به یاد دارم ، کارون پاک و زلال بود .. بزرگ ترها درخت می کاشتند ، آسمان آبیِ آبی بود .. و آن چه که من با دستان کوچکم لمس می کردم ، ساقه ی سبز گُلی خوش بوی بود که تصویر مات لبخند سربازی بدون تفنگ را آذین بسته بود .. . بمان دخترکم و زود بزرگ شو..»

حامد فقیهی: «درد و رنج تا چه حد.»

امیرعباس حسن‌زاده: «تسلیت ایران. تسلیت اهواز. گنه ماران کنند.»
 
علی قمصری، محمد علیزاده، شهاب مظفری، اشکان کمانگری و سیاوش خواهانی هم از جمله هنرمندانی بودند که وقوع این اتفاق را با انتشار عکس‌هایی نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 مهر 1397 - 16:15

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.