Musicema Awards جشن سالانه موسیقی ما
بیانیه رسمی خواننده «دلارام» در پی حواشی اخیر
حمید هیراد: فرصت اصلاح شیوه ها و ترمیم اشتباهات سهوی، همیشه فراهم است
موسیقی ما - خواننده قطعه «دلارام» پس از حواشی روزهای اخیر سرانجام سکوتش را شکست.

به گزارش «موسیقی ما»، حمید هیراد که در رورهای گذشته از سوی عده ای از اهالی ترانه و شعر با اتهام هایی رو به رو شده بود و حملات تندی در فضای مجازی را با اتهام «سرسرقت ادبی» و برخی موارد دیگر به خود می دید، سرانجام سکوتش را شکست و در بیانیه ای رسمی، به تمام سوالات و مسائل مطرح شده این روزها پاسخ داد.

متن کامل بیانیه «حمید هیراد» را درادامه می خوانید:

«به نام خداوند بخشایشگر
سلام می کنم به هموطنان عزیزم

مایل بودم که در روزهای آغازین سال نو، به گونه ای دیگر با مشتاقان فرهنگ و هنر ایرانی مان صحبت کنم ولی حواشی پیش آمده در روزهای اخیر، مرا ناگزیر می کند تا به جای بهاریه، از دری دیگر چند جمله ای بگویم . امید که به گوش مهربانی و مروت، این نوبت، کمی منصفانه تر ، همدیگر را به شنیدن و تحمل و همراهی بنشینیم. برخی از هموطنانم ، چه در کسوت کارشناس و چه در زمره ی منتقد ، از سر دلسوزی در حق ترانه یا ترانه سرا، خطابیه هایی برای بنده نوشته اند و برخی شنوندگان هم ابراز لطف هایی داشته اند. از هریک ، به دلیلی و از نظرگاهی متفاوت سپاسگزارم ولی به سهم خود، لازم میدانم در اینجا توضیحی داده باشم تا خدای ناکرده، سکوت بنده ، حمل بر بی توجهی نشود.

چندی قبل هم در مصاحبه ی مکتوبی، بی آنکه داعیه ی کارشناسی داشته باشم ؛ گفته بودم که استفاده ی عینی از بخشی از سروده ی شاعری یا تغییر یافته ی بیتی از ترانه ای یا بهره مندی محتوایی از شعر سراینده ی محترمی، منحصر به کار بنده نیست و سابقه ای طولانی در ادب فارسی دارد و نمونه های این بهره مندی اینجانب هم عموما مورد تایید اهالی ادب معاصر، از جمله " شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی کشور" قرار گرفته است و نمونه های این به اصطلاح "تدوین" و پیوند، هرگز با مخالفت این شورا و یا مشروط نمودن تولید این آثار، مواجه نشده اند و طبعا مثل سایر آثار دارای مجوز در این کشور ، دارای سابقه های مستند در دفتر موسیقی وزارت ارشاد است.

البته بنده هم به عنوان عضو کوچکی از جامعه ی هنری این خاک ، برای نشان دادن اعتقادم به ناپسند بودن سرقت ادبی از آثار دیگران و رعایت عرف و ادب، در پیوست معرفی آثار ارائه شده، به ویژه در قطعات اخیر، مرجع هر برداشت را هم ذکر کرده و در صورت دسترسی، از شاعر مورد نظر هم کسب اجازه و رضایت نموده ام . ناگفته هم نماند که پرهیز از ذکر نام صریح و همگانی این عزیزان، صرفا به دلیل فقدان اعتماد کامل به صحت اسامی در محدوده ی فضای مجازی و تردید اخلاقی در ضایع شدن حقوق صاحبان حقیقی این آثار بوده است نه نیتی دیگر . اما عجالتا عرض میکنم که بهره گیری از تجربیات ادبی شاعران و ترانه سرایان هموطنم، عموما دلایلی از این قرار داشته اند:

- یادآوری ظرفیت های متفاوت گنجینه ی ارزشمند شعر کهن فارسی و تشویق مخاطبان به نگاهی دیگر گونه به این میراث ملی

- معرفی دیگرباره و متفاوت سروده های شاعران معاصر و همنسلان ترانه سرا و همچنین بهره گیری از آشنایی های تاریخی و پاره های ادبی مشهور ایشان در "پیوندهای" کلامی خودم به علت " تناسبات وزنی یا معنایی با کل قطعه ی درحال ساخت ، با هدف ارتقای صمیمیت کار و تقویت ماندگاری مجموعه ی اثر در ذهن مخاطبان و طبعا تسهیل در انتقال مفهوم کلی یک قطعه ی موسیقایی با استفاده از صرفا یک، دو بیت از سروده ی شاعر یا ترانه سرایی دیگر

- ایجاد طیف جدیدی از نشاط اجتماعی در خیل عظیم مردم و بخصوص میلیونها جوان علاقه مند به شنیدن صداهای تازه از بستر موسیقی پویای ایرانی

لازم میدانم با کمال صداقت و اعتماد ، اعلام کنم که اقبال نسبی و افتخار آمیز هموطنان باصفایم به این بنده ی کمترین، بعد از لطف خدای بزرگ، مرهون محبت وسیع و زلال مردم این سرزمین عزیز و همچنین بزرگواری ها و راهنمایی های شاعران و ترانه سرایان و منتقدین آثار مختصر اینجانب بوده است و یقینا تجربیات ارائه شده از سوی این بنده هم، از جنس آزمون خطای یک آدم معمولی است که نیازمند فرصت دهی و نقد و اصلاح است. اصلاحی که در مسیر دلسوزانه و منصفانه اش ، محسنات یک پدیده و شیوه ی متفاوت و تاثیرات آن در منظری وسیعتر به نام جمعیت جوان و مردم صاحب ذوق و شعور هنری نیز دیده میشود و مسیر هدایت و راهنمایی هم ، به اندک دلخوری شخصی یا اعمال سلیقه ای فردی، بسته نمیشود که این آیین شایسته ، البته از بزرگان، بسیار پسندیده تر است .

شاید قدمی به اشتباه رفته باشم یا کلامی به پختگی نگفته باشم؛ به گمانم فرصت اصلاح شیوه ها و ترمیم اشتباهات سهوی، همیشه فراهم است و همچون امید به لطف واسعه ی خداوند، همیشه میتوان امیدوار بود که دنیای گسترده ی هنر ، برای ایفای نقش های مختلف و رساندن نغمه های متفاوت، صحنه هایی بسیار بکر و وسیع دارد .

به قول آن ظریف: ... خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد!

با درود و دعا. "حمید هیراد"
منبع: 
سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 فروردین 1397 - 09:22

دیدگاه‌ها

یکشنبه 12 فروردین 1397 - 10:46

سلام و عرض تبریک سال نو.

1- اقتباس از اشعار بزرگان رو فکر نمیکنم ایشون معنیش رو بدونند اصلا. شعر بزرگانی مثل خیام و شهریار و امثالهم رو به نام خودش منتشر کردن و صرفا بهم ریختن وزنش نمیشه اقتباس.

2- اسکرین های چت شاعرانی که به ایشون کار واگذار کردند و ایشون به نام خودش بعدها منتشر کرده هست و منتشر شده و این صحبت های ایشون صرفا جهت مظلوم نمایی هستش.

3- کلامی که ایشون به اسم آشنا کردن نسل نو با شعر کهن در کارهاش استفاده میکنه بسیار سطح پایینه و فکر میکنم طرفداران شعر کهن رو هم از این حوزه، دلزده میکنه.

4- ایشون تحمل کوچکترین انتفادی رو در صفحه ی شخصیش نداره و بلافاصله فرد منتقد رو بلاک میکنه. پس استفاده از این کلمات قشنگ و لطیف در این نامه ای که نوشتن، محلی از اعراب نداره.

امیدوارم که ایشون یا این شیوه ای که در پیش گرفته رو عوض کنه یا کلا شغلش رو؛ و به کار دیگه ای مشغول بشه.

بعید میدونم، ولی امیدوارم نظرم تأیید بشه.

یکشنبه 12 فروردین 1397 - 11:53

توجيه اشتباهه
توجيهِ اشتباه، اشتباه اندر اشتباهه

شما به جاي همه اين حرف ها بگو اشتباه كردم عذر ميخوام و ديگه اينكارو نميكنم

یکشنبه 12 فروردین 1397 - 12:29

باز هم بزرگواری شما استادِ جان ....

دوشنبه 13 فروردین 1397 - 09:34
احسان

بیا شد استاد...
نکنین اینکارو این لفظ های مثل استاد حرمت داره
برای هر کسی استفادش نکنین

5.121.100.95
یکشنبه 12 فروردین 1397 - 13:40

نمیدونم چرا همه به این بنده خدا گیر دادن...خیلی از خواننده ها این کار رو کردن...پروه پالت تو چند تا از اهنگ هاشون شعرهارو ترکیب کردن...حتی یکی از خواننده هایی که بیرون از ایران هم فعالیت میکنه چعر چندتا از شعرا رو ترکیب و خونده...ولی کسی به اونها حمله نکرده...دم هیراد گرم که انقد با فرهنگ جواب منتقد هارو داد ومثل خیلی از دعواهای امروزی بین اهل هنر جارو جنجال راه ننداخت

سه شنبه 14 فروردین 1397 - 09:53

جناب هیراد سلام
اینکه فردی "سهوا" از سرمایه دیگران بدون کسب اجازه ( از ترانه گرفته تا کپی بیت فردی مانند تیستا) و پرداخت حق مادی آنها براحتی با صدور یک نامه ملایم و حق بجانب می گذرد و شهرت و ثروت کسب شده را حاصل تقدیر و حسن انتخاب مخاطبین می دانید واقعا در عجبم. یعنی شما انسان وارسته نمیدانستید باید حق ناچیز ترانه این ترانه سراهای بعضا گمنام را با وجود ثروت بادآورده خودتان بخرید. دروغ و عدم صداقت صفتی است که در تمام دنیا غیر قابل بخشش است خصوصا زمانیکه افرادی مانند شما سعی میکنند بجای پوزش و ادای دین تنها با مظلوم نمایی از این افتضاح بگذرند. به شما اطمینان میدهم با صدای فالش و ترانه دزدی شعله به ظاهر فروزان تان بزودی زود طوری خاموش خواهد شد ک خودتان هم شعله ور بودنش را از یاد ببرید.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.