«حسام‌الدین سراج» قطعاتی را به یاد استاد آواز ایران خواند
نبردِ خواننده‌ی پیشکسوت با ویروس‌
موسیقی ما- «حسام‌الدین سراج» - خواننده‌ی پیشکسوت ایرانی- مدتی است که فعالیت‌های گسترده‌تری انجام می‌دهد؛ همین چند مدتی قبل بود که کنسرتی را با «اردشیر کامکار»‌ و با همراهی بهترین نوازندگان روی صحنه برد و حالا هم در ششمین روز از برگزاری جشنواره‌ی موسیقی، همراه با گروه «سور»‌ به سرپرستی «مجید مولانیا» به روی صحنه رفت. گروهی هشت نفره که همه به خاطر حدثه‌ی سانچی سیاه‌پوش بودند. خواننده‌ی پیشکسوت در این اجرا، قطعاتی از استاد شجریان را به همراه قطعاتی جدید بازخوانی کرد.

او قبل از اجرای برنامه‌ی خود از درگذشتگانِ این حادثه سخن گفت و اجرایش را به آنها تقدیم کرد: «صبا در چمن لاله صبا می‌گفتم/ که شهیدان که‌اند، این همه گلگون‌کفنان. از بین رفتن کشتی نفتی ایرانی و عزیزانی که آسمانی شدند را به مردم عزیز ایران تسلیت می‌گویم. آنها قهرمانانِ سرزمین ما بودند که غریبانه جان باختند. ما این اجرا را به بازماندگان آنها تقدیم می‌کنیم.»‌

او همچنین از اینکه این روزها دچار ویروس شده است و ممکن است که این مشکلی در اجرایش به وجود بیاورد، از مخاطبانش عذرخواهی کرد؛ او گفت زور ویروس‌ها به او چربیده است؛ اما نحوه‌ی خواندنش نشان داد که قدرتِ خوانندگی او بر ویروس‌ها غلبه کرده است.

این کنسرت در دو بخش اجرا شد. در بخش نخست قطعاتی در بیات اصفهان اجرا شد و بخش دوم در دشتی. گروه «سور» در بخش نخست قطعاتی چون در جستجوی دوست، دولت عشق، سرود کهن و چشم بی‌خواب را اجرا کرد.

در بخش دوم این کنسرت، حسام‌الدین سراج قطعه‌ای از شجریان را در «دشتی» خواند و درباه‌اش گفت: «این تصنیف در مایه دشتی و از ساخته‌های استاد حسن یوسف زمانی است که بسیاری از شما آن را با صدای استاد محمدرضا شجریان شنیده‌اید و از آن خاطره دارید. برای او آرزوی سلامتی می‌کنم و با یادش این اجرا را به او تقدیم می کنم.»

او برای سلامتی استادِ آوازخوان دعا کرد؛ اتفاقی که با تشویق مخاطبان همراه شد و بعد از آن خواند: «به من گفتی که دل دریا کن ای دوست/همه دریا از آن ما کن ای دوست ....»‌ و پس از آن قطعات ایران، اشک مهتاب، سفر، سازوآواز اصفهان، سازوآواز شور اجرا شد.

در این اجرا، حمید قنبری، تنبک، علیرضا دریایی، کمانچه، جمشید صفرنژاد، سن، فرنام اسکندری، کمانچه آلتو، صابر سوری، عود، امین دادوری، دف و مجید مولانیا تار نواختند.
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 دی 1396 - 12:10

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.