فستیوال «آینه‌دار» امشب به کار خود پایان می‌دهد
دلجویی مردم از نوازنده‌ای که می‌گفت کسی دوستش ندارد!
موسیقی ما اجراهای چهارمین فستیوال موسیقی نواحی و آیینی «آینه‌دار» که در این دوره به موسیقی نواحی شمال غرب ایران پرداخت، روز گذشته (جمعه اول دی) در تالار رودکی پایان یافت تا به این ترتیب شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندان به موسیقی نواحی، ساعت 21:30 امشب (شنبه دوم دی) شاهد برگزاری اختتامیه این فستیوال در تالار وحدت باشند.
 
در بخش اول عاشیق یارمحمد عیسی‌بیگلو (نوازنده قوپوز) روی صحنه آمد و روایت «عاشیق افسانه‌سی» (افسانه عاشق‌ها) را در بخش عاشیقی زنجان به تنهایی اجرا کرد.
 
عاشیق یوسف، اوحانس نوازنده قوپوز که ۹۰ سال دارد نیز با مدالی که به گفته خودش یونسکو به او هدیه داده است، به صحنه آمد و بخشی از عاشیقی آسوری را اجرا کرد. علی مغازه‌ای (دبیر فستیوال) پیش از شروع اجرای عاشیق یوسف اوحانس گفت: «زمانی 16000 روستای ارمنی‌نشین در ارومیه بود و الان محدود به یک روستا، آن هم با 25 خانواده شده است. آسوری‌ها، ارمنی‌ها و قره پاپاغ‌های ساکن ارومیه، زیر ابهت زبان ترکی، به همین زبان صحبت می‌کنند اما عاشیق یوسف، هم آسوری می‌خواند و هم ترکی.»
 
  • نوازنده‌ای که می‌گوید هیچ کس دوستش ندارد!
سپس نوبت به «عاشیقی میانه» رسید و اجرای عاشیق عباس ستاری (نوازنده قوپوز) و عشقلی سلیمی (نوازنده بالابان) که قرار بود محرم پیری دیگر نوازنده بالابان این دو هنرمند را همراهی کند اما با نیامدنش روی صحنه مغازه‌ای گفت: «عاشیق ستاری مسئولیت آوردن این دو بالابان‌نواز برجسته را بر عهده داشت. عشقلی سلیمی بیماری‌های مختلفی از جمله قند دارد و محرم پیری هم می‌گفت نمی‌تواند ساز بزند. پیری می‌گوید هیچ کس دوستش ندارد و وضع زندگی‌اش در میانه چیزی نیست که بخواهم توصیفش کنم، باید به چشم ببینید. امیدوارم حضور در این برنامه، موجب اتفاقات خوبی برایش شود.»
 
بعد از این اجرا، مغازه‌ای از عاشیق عباس ستاری درخواست کرد تا برای آوردن محرم پیری به پشت صحنه برود و مخاطبان در این فاصله شاهد اجرای «عاشیقی هشترود» یا هشت‌دری باشند. عاشیق علی کریمی نوازنده قپوز آنها که بینایی‌اش را تا حدود زیادی از دست داده، با کمک دیگر همراهانش یعنی اسماعیل خدایی (نوازنده بالابان) و محسن رزمی زنگ‌آباد (نوازنده قاوال) روی صحنه آمد.
 
مغازه‌ای اشاره کرد که عاشیق کریمی اکنون ساکن تبریز و اصالتاً متعلق به نوجه‌ده در شبستر است. او به شوخی گفت: «وقتی عاشیق کریمی را دعوت کردیم گفت برای اجرا 40 دقیقه وقت می‌خواهد اما الان فقط می‌توانیم 20 دقیقه زمان در اختیار او بگذاریم.»
 
در این فاصله عاشیق عباس ستاری با محرم پیری به صحنه برگشت؛ حضور پیری (نوازنده بالابان) روی صحنه به واسطه آن‌چه علی مغازه‌ای پیش‌تر گفته بود با تشویق حاضران که از جای خود بلند شدند همراه بود و مغازه‌ای از مسئولین سالن درخواست کرد نور تماشاگران را بدهند تا پیری بتواند کسانی را که به احترامش ایستاده بودند و تشویقش می‌کردند را ببیند.
 
در ادامه برنامه، علی مغازه‌ای با کلاهی شبیه به کلاه صمد بهرنگی، معلم، منتقد اجتماعی، مترجم، داستان‌نویس و محقق در زمینه فرهنگ فولکلور آذربایجان و خالق اثر معروف «ماهی سیاه کوچولو» روی صحنه آمد و گفت: «در تبریز به عاشیق‌های سن و سال‌دار و پیشکسوت می‌گویند دده، صمد بهرنگی هر چند در 29 سالگی و در اوج جوانی غرق شد ولی دده فرهنگ فولکلور آذربایجان است.»
 
معازه‌ای به عنوان سورپرایز از عاشیق آیت قنبری دعوت کرد تا روی صحنه برود و از او خواست قطعه موسیقی فولکلور «بچه‌ها صمد رفت و نیامد» را بخواند. قنبری قبل از اجرای این قطعه از حاضران به خاطر حرمتی که به محرم پیری گذاشته بودند تشکر کرد.
 
  • پنجمین دوره آینه‌دار با حضور هنرمندان نواحی شمال ایران
بخش دوم این اجراها با عنوان «موسیقی بیرلیک دیلی» (موسیقی زبان مشترک) برگزار شد که مغازه‌ای در ابتدای این بخش با اشاره به اینکه فستیوال «آینه‌دار» سال آینده از هنرمندان کشورهای شمالی ایران خواهد بود گفت: «در چهارمین دوره فستیوال «آینه‌دار» تلاش ما بر این بود که تمام گونه‌های موسیقی شمال غرب را به جز کرد زبانان آن منطقه که می‌شود فستیوالی جداگانه به آن‌ها اختصاص داد، جمع کنیم. عاشیق‌ها تنها در محدوده زنجان نیستند و کوه‌های طارم به سمت گیلان، شرق اردبیل و خلخال و جنوب زنجان تا تاکستان را هم شامل می‌شوند. حتی زمانی در همدان هم عاشیق داشته‌ایم که متأسفانه امروزه نداریم.»
 
«قره‌پاپاغ نقده» اولین اجرای این بخش بود که به اجرای هنرمندانی چون عاشیق محمدعلی محمودی (خواننده)، اکبر یزدانی (نوازنده 91 ساله توتک) و یعقوب ولیزاده (نوازنده تمبک) اختصاص داشت.
 
علی مغازه‌ای با اشاره به اکبر یزدانی گفت: «یک بار دیدمش که لباس کُردی پوشیده بود، گفتم چرا کُردی؟! گفت این جا همه کُرد شده‌اند، من هم کردی پوشیدم که شبیه‌شان شوم. البته دوزله را هم بهتر از خود کردها می‌زند.»
 
بعد از آن نوبت به «عاشیق پارس‌آباد و گِرمی» رسید که شامل استاد نادر قیاسی (خواننده)، عاشیق کریم نیک‌خو (نوازنده قوپوز) و علی عباسی (نوازنده بالابان) بودند. مغازه ای درباره استاد قیاسی گفت: «او به یک‌سری موغامات تسلط دارد که کمتر کسی آن را می داند. ما از او خواستیم برای اجرا در آینه‌دار امشب برنامه شادی را تنظیم کند. همچنین استاد عباسی نیز یکی از بهترین نوازنده های بالابان در پارس آباد است.»
 
گروه بعد که طبق گفته مغازه‌ای، صرفاً برای حضور در این فستیوال شکل گرفته بود، «موغامات آذری» متشکل از استاد نعمت جوانشیر (خواننده)، سعید محمودیان (نوازنده کمانچه)، سینا جوانشیر (نوازنده قاوال) و حسین عطاپور (نوازنده تار) بود.
 
آخرین بخش، اجرای پسرِ عاشیق یارمحمد عیسی‌بیگلو یعنی عاشیق ذوالفقار عیسی‌بیگلو (نوازنده قوپوز) بود که  همراه با عاشیق معروف کریمی (نوازنده بالابان) روی صحنه آمدند.
 
مغازه‌ای که از ابتدا در فواصل اجراها بخش‌هایی از مقاله‌ای از صمد بهرنگی در مورد عاشیق‌ها و منظومه «کوراوغلو» (مقاله‌ای که در مجله «خوشه» در مهر 1346 چاپ شده است) را می‌خواند، در پایان گفت که باقی این مقاله را که یکی از مهمترین و بهترین منابع در مورد عاشیق‌ها است، در اختتامیه خواهد خواند.
 
چهارمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه‌دار» به دبیری علی مغازه‌ای و ریاست احسان رسول‌اف  از ۲۹ آذر به مدت سه روز در تالار رودکی برگزار شد که مراسم اختتامیه آن امروز، شنبه دوم دی ماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار می‌شود.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 2 دی 1396 - 17:12

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.