Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
در موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد
جشن تولد هنرمندان پیشکسوت موسیقی برگزار شد
موسیقی ما - مراسم نکوداشت زادروز هنرمندان پیشکسوت موسیقی در خانه- موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد به همت این موزه و خانه موسیقی برگزار شد. در این مراسم از هنرمندان متولد مرداد و شهریور از جمله محمد اسماعیلی (استاد پیشکسوت تنبک)، حسین علیزاده (آهنگساز و استاد موسیقی ایرانی)، دکتر محمد سریر(آهنگساز)، حسن فدائیان (خواننده)، محسن الهامیان(استاد ئتوری موسیقی) و محمد ساعد (آهنگساز) تجلیل و تقدیر به‌عمل آمد.

این برنامه با سرنا و دهل نوازی شادیانه‌های نواحی ایران آغاز شد و در ادامه از تمبر یادبودی با عنوان «هزار دستان به چمن» با عکس‌هایی از محمدرضا شجریان و محمدعلی امیر جاهد به مناسبت زادروز هنرمندان پیشکسوت موسیقی با حضور هنرمندن پیشکسوت مسئولان فرهنگی، مسئولان شهرداری، میراث فرهنگی و پست رونمایی شد؛ سپس چند تن از هنرمندان به روی صحنه رفتند و در مورد هریک از هنرمندانی که به مناسبت زادروزشان مورد تجلیل قرار گرفتند سخن گفتند.

در ابتدا «حمیدرضا نوربخش» -مدیرعامل خانه موسیقی- پشت تریبون حاضر شد و درباره حسین علیزاده صحبت کرد. نوربخش در سخنانش به نقش برجسته حسین علیزاده در آهنگسازی و همچنین آموزش تار و سه تار اشاره کرد و نقش این استاد برجسته را در چهل سال اخیر موسیقی ایران برجسته و انکار ناپذیر توصیف کرد؛‌ سپس سعید ثابت (نوازنده سنتور) پشت تریبون حاضر شد و درباره خصوصیات فردی و جنبه‌های برجسته هنری محمد اسماعیلی، استاد برجسته تنبک سخنرانی کرد. میلاد کیایی(نوازنده پیشکسوت سنتور) نیز در سخنانی خصوصیات هنری و فردی دکتر محمد سریر(آهنگساز) را برشمرد و آثار این آهنگساز برجسته را قابل تامل و ماندگار توصیف کرد.

همچنین دختر حسن فدائیان گوشه‌ای از فعالیت‌های هنری پدرش را بیان کرد و در ادامه حسن فدائیان به همراهی پیانو قطعه‌ای مازندرانی را برای حضار اجرا کرد. در ادامه نیز همسر محمد ساعد و پسر محسن الهامیان درباره فعالیت‌ها و سابقه هنری این هنرمندان سخن گفتند.
 
در ادامه مراسم گروه موسیقی امیر جاهد به سرپرستی حسین روزبهانی و خوانندگی علی یاری به اجرای قطعاتی از زنده یاد محمدرضا لطفی و محمدرضا شجریان پرداختند که با استقبال حضار مواجه شد.

سپس مهدخت معین، دختر دکتر معین و نوه استاد امیرجاهد پشت تریبون قرار گرفت و مختصری درباره خاطرات خود در این خانه و رفت آمد هنرمندان قدیم به منزل استاد امیرجاهد سخنرانی کرد. در بخش پایانی مراسم در حالی که نورافشانی آسمان انجام می شد هریک از هنرمندان متولد مرداد و شهریور روی صحنه حاضر شدند و لوح تقدیر و تندیس موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد به همراه مدال افتخار به مناسبت زادروز هنرمندان پیشکسوت به ایشان اهدا شد و سپس حضار با هنرمندان پیشکسوت عکس یادگاری گرفتند؛ همچنین در پایان برنامه از مهدی سبحانی (مدیر خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد) و مهدی مساح بیدگلی(مدیر آموزش خانه موزه) توسط شهردار منطقه 14 و حمیدرضا نوربخش تقدیر شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 شهریور 1396 - 01:01

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.