رهبر ارکستر جدید خواننده آلبوم «سی‌سالگی» برای اولین‌بار درباره این همکاری به «موسیقی ما» گفت
آرمین قیطاسی: می‌خواهم بهترین کنسرت پاپ ده سال اخیر را با احسان خواجه‌امیری روی صحنه ببرم
موسیقی ما چندی پیش و پس از جدایی «هومن نامداری» از ارکستر «احسان خواجه‌امیری» خبری همکاری این خواننده با «آرمین قیطاسی» بازتاب‌های زیادی در رسانه‌ها داشت. این همکاری از دو جهت جالب بود.از یک سو  پس از پنج شش سال رهبر ارکستر احسان خواجه‌امیری تغییر کرده و از سوی دیگر آرمین قیطاسی طی سال‌های اخیر همکاری خاصی را با ارکسترهای پاپ نداشت. به سراغ آرمین قیطاسی رفتیم و با او درباره کنسرت آینده احسان خواجه‌امیری و جزئیات ارکستری که او برای این برنامه هماهنگ می‌کند و روی صحنه می‌برد گپ زدیم.

 
 • *همکاری شما با احسان خواجه‌امیری از چه زمانی و چگونه شکل گرفت؟
اگر به خاطر داشته باشید از حدود سال 87 یا 88 با احسان خواجه‌امیری همکاری می‌کردم و به دعوت میثم مروستی که آن زمان رهبر و تنظیم‌کننده ارکستر ایشان بود، این همکاری شکل گرفت. در ادامه تصمیم گرفته شد، دوستان دیگری نظیر هومن نامداری و سیامک کریم‌پور و علی ضرابی را براي بِرَس سكشن دعوت کنيم. حدود سال 90 شرایط تداوم کار با احسان خواجه‌امیری به علت مشكلاتي كه با مدير برنامه پيدا كرديم  وجود نداشت. به همین دلیل من و میثم از گروه جدا شدیم ولی رفاقت من و احسان همچنان برقرار بود. حدود یک ماه قبل احسان با من تماس گرفت و گفت که یک کنسرت بزرگ در پیش دارد و من هم پیشنهاد این اجرا را پذیرفتم چون ايشان خواننده بسيار قابلي است.
 
 • *چندی پیش اعلام شد که بهرنگ بهادرزاده رهبر این ارکستر خواهد بود.
اطلاعي از اين ماجرا ندارم ولي ايشان از نوازنده‌ها و تنظيم كنندگان بسیار خوب است كه در كنسرت پيش رو باهم همكاري مي‌كنيم.
 
 • *اعضای ارکستر در این برنامه چند نفر هستند و قرار است تمامی کارها به صورت ارکسترال اجرا شوند؟
نوازنده‌های ثابت حال حاضر ارکستر احسان خواجه‌امیری که از قدیم با او همکاری می‌کردند در این برنامه حضور دارند. یک سكشن دوازده نفره زهي  و يك ساز سنتی و یک پرکاشن دیگر را به گروه اضافه کردم و به این ترتیب با یک ارکستر حدوداً ٣٠ نفره روی صحنه می‌رویم.
 
 • *این سازبندی، کارهای قدیمی احسان خواجه‌امیری را برای من تداعی می‌کند. فقط قطعات نوستالژیک را اجرا می‌کنید؟
در این برنامه منتخبی از همه قطعات جدید و کارهای خاطره‌انگیز را اجرا می‌کنیم و قرار است که يك سورپرایز بسيار ويژه هم داشته باشیم.
 
 • *شما صرفاً در این اجرا کنار هم هستید یا طولانی مدت با هم روی صحنه می‌روید؟
فعلاً تمام تمرکز ما معطوف به این کنسرت است ولی اگر شرایط از سوی طرفین مساعد باشد شاید همکاری طولانی مدت هم داشته باشیم. دلیل پذیرش پیشنهاد همکاری احسان هم صرفاً این نبود که با یک گروه پاپ روی صحنه بروم.
 
 • *دلیل خاصی داشت؟
من فقط برای تفاوت و کیفیت آمدم. اما همانطور كه مي‌دانيد در بالاترين جايگاه‌هاي موسيقي كشور و در تمامي سبك‌ها نوازندگي كرده‌ام. ولي پیشنهاد این اجرا را پذیرفتم چون می‌خواهم بهترین کنسرت پاپ ده سال اخیر را با احسان خواجه‌امیری روی صحنه ببرم. این بهترین بودن از لحاظ تنظیم، نوازنده‌ها و مسائل فنی ارکستر است. من در طول سال پیشنهادات زیادی برای اجراهای پاپ دارم و در اکثر قطعات و آلبوم‌های پاپ هم ساز می‌زنم. ولی می‌خواهم نسبت به تمامی اجراهای پاپی که طی ده سال اخیر روی صحنه رفته یک برنامه کاملاً متفاوت داشته باشیم.
 
 • *این نکته که می خواهید متفاوت ترین کنسرت ده سال اخیر را روی صحنه ببرید دقیقاً شامل چه مواردی می شود؟
علاوه بر تنظیم و تکنیک نوازنده‌ها و مسائل فنی ارکستر در این برنامه می‌خواهيم از چند ساز ملل مختلف استفاده کنيم! سازهایی را مدنظر دارم که تا کنون در هیچ اجرای پاپ داخلی از آنها استفاده نشده و شامل چند ساز بادی است و همچنین چند ساز کوبه‌ای جالب هم داریم.
 
 • *چنین اتفاق بزرگی را با خواننده‌هایی که قبلاً به شما پیشنهاد داده بودند نمی‌توانستید رقم بزنید؟
 ایده‌های بزرگی که در ذهن داشتم با احسان راحت‌تر اجرایی می‌شد. چون از یک سو قبلاً با او همکاری داشتم و از سوی دیگر احسان خواجه‌امیری برخلاف اغلب خواننده‌های دهه هشتاد هنوز در سطح بالاي رقابت است. بهترین خواننده‌های ما فقط چهار یا پنج سال اوج فعالیت دارند ولی احسان تنها کسی است که بیش از ده سال در سطح اول بازار فعالیت داشته است.
 
 • *خودتان برای آینده تمایل به تداوم این روند دارید؟ یا به دنبال وضع شرایط سخت برای همکاری طولانی مدت هستید؟
 من دوست دارم که بتوانیم با احسان اتفاقات خوبی رقم بزنیم ولی تنها سخت‌گیری من در کار و مسائل فنی است. همه نوازندگانی که در این کنسرت روی صحنه می‌روند از دوستان صمیمی و درجه یک من هستند ولی می‌دانند که اخلاق کاری من کاملاً متفاوت است. اما باید ببینیم شرایط برای طرفین چگونه رقم می‌خورد.
 
 • *طی سال‌های اخیر ما چند مصاحبه با همدیگر داشتیم ولی در هر صحبت یک موضع سرسختانه نسبت به کنسرت‌های پاپ داشتید و همیشه هم انتقادات تندی نسبت به این اجراها مطرح می‌کردید. همین موضوع باعث شد وقتی خبر همکاری شما با احسان را شنیدم، تعجب کنم!
 
کاملاً با صحبت شما موافق هستم. انتقاد همیشگی من نسبت به کنسرت‌هایی است که نود درصد موسیقی را با لپ‌تاپ پخش می‌کنند و نوازنده‌ها صرفاً خودشان را روی صحنه تکان می‌دهند. در کنسرت احسان خواجه‌امیری شاید ده درصد اتفاقات موسیقی با لپ‌تاپ باشد و این میزان هم به خاطر افکت‌ها و صداهاي كاملا غير آكوستيك است که با ساز امکان تولید صدایشان وجود ندارد. اگر به خاطر داشته باشید من همیشه نسبت به استفاده زیاد از لپ‌تاپ گلایه داشتم و کنسرت‌های پاپی را می‌شناسم که صدای خواننده را هم از لپ‌تاپ پخش می‌کنند. اگر قرار به این باشد که همه کارها را لپ‌تاپ انجام دهد پس مردم می توانند سی دی آلبوم را بخرند و در خانه خود با بهترین کیفیت گوش کنند!
 
قلبم می شکند وقتی می‌بینم نوازنده‌های درجه یک به خاطر مسائل مادي در کنسرتی که همه چیزش با لپ‌تاپ است فقط خودشان را به صورت نمایشی تکان می‌دهند. اگر در کنسرت احسان خواجه‌امیری قصد داشتیم روند معمول اجراهایی که گفتم را پیش بگیریم هیچ وقت 30 نوازنده را دعوت نمی‌کردیم.

به مخاطبان احسان و همه کسانی که این مصاحبه را می‌خوانند می‌گویم که برای این کنسرت منتظر اتفاقات خاص باشند و تکرار مکررات وجود ندارد. چون من همیشه باوجدان کار می‌کنم و همیشه می خواهم اتفاقات در سطح بين‌المللي باشد.
 
 • *با توجه به این توضیحات فکر می‌کنم مخاطبان احسان کلاً با یک سری قطعات جدید مواجه شوند و همه تنظیم‌ها متفاوت باشد. در حالی که معمولاً رهبر ارکسترها می‌گویند ما تغییرات زیادی در قطعات نمی‌دهیم تا با نسخه‌ای که در آلبوم منتشر شده خیلی متفاوت نباشد.
ما در شعر و ملودی تغییری ایجاد نمی‌کنیم و فقط رنگ‌بندی سازها عوض می‌شود. اما تنظیم قطعات برای ارکستر از لحاظ اجرا و تکنیک کاملاً متفاوت است. به همین دلیل از لپ‌تاپ استفاده زیاد نمی‌کنیم و اتفاقات را سازها رقم می زنند و اینکه تنظیم‌کننده تک آهنگ و آلبوم حتماً توانایی تنظیم ارکستر را ندارد. اغلب عزيزان آن تنظیمی که می‌خواهند را نمی‌توانند انجام دهند و به همین دلیل سراغ لپ‌تاپ می‌روند و درصد زيادي کارها را به آن شکل انجام می‌دهند.

 
 • *بعضی‌ها هم در فضای مجازی این دیدگاه را مطرح می‌کردند که آرمین قیطاسی برای این کنسرت کار سختی در پیش دارد. چون هومن نامداری پنج شش سال رهبر ارکستر احسان بود و بین مخاطبانش هم جایگاه ویژه ای داشت.
 آنهايي که به دنبال حاشیه‌سازی برای ما هستند دوستی دیرینه ما را فراموش کرده اند. هومن از دوستان بسیار خوب و قديمي بنده است و بخش عمده‌ای از مقام‌ها و افتخارات ارکستر بادی «آرس نوا» را به همراه او و ديگر دوستانم کسب کرديم. نکته و خبر خوب را هم بگویم که احتمالاً «میثم مروستی» هم در این کنسرت همراه ما خواهد بود.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : جمعه 23 تیر 1396 - 16:21

دیدگاه‌ها

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

اميدواريم اين ايده ها عملي بشه و فقط مدعي شدن نباشه

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

بسیار عالی ☺ موفق باشید

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

بسیار عالی بهترین اجرا با بهترین خواننده فوق العادست

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

کار ما به جای رسیده که طرف دو روزه ی گیتار دستش گرفته اومده در مورد احسان نظر میده ، پشت هر آدم موفقی دشمن زیاده ، عقده هاتون رو جای دیگه خالی کنید لطفا

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

واقعا شما فازتون چیه احسان بهترین اجرای زنده رو داره...تو ده سال اخیر همیشه بین سه خواننده ی برتر قرار داشته...نظر بی محتوا ندین

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

واقعا هم ارزش داره ، در بين خوانندگان جلف و فالش ايران فقط استاد خواجه اميرى بهترين و با شخصيت ترين اجرا رو به روى صحنه ميبره ?

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

ولی هومن نامداری موسیقی دان بزرگی بود که به دلایلی رفت

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

اون زمانی که هومن نامداری بود احسان خواحه امیری مدام ازش تعریف میکرد و یادمون نره 3 البوم احسان و تنظیم کرد با نلودی های علی رضا افکاری نباید راجب هومن نامداری اینجوری صحبت کرد که با لپ تاپ کار میکنن و این حرفاا

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

همین جناب خواجه امیری که من شخصا طرفدارشونم تا چندوقت پیش رهبر ارکسترشون هومن نامداری بود که با لپ تاپ کار میکرد و خود احسان خواجه امیری هم همیشه همه جا از هومن نامداری تعریف میکرد. حالا تا عوض شد انقدر بد شد؟!!!

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

احسان خواجه اميري فوق العاده و بي نظيره هميشه

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

این مدل موهای خواجه امیری من موندم کی میزنه که انقدر بهش نمیاد

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

خواجه امیری صداش خوبه ولی فقط تو آهنگ هاش، اصلا زنده خون نیستن ایشون

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 12:07

خود احسان خواجه امیری هم صداش بزور تو کنسرتاش در میاد اگه شعراشو حفظ نباشی نمیفهمی چی میخونه

پنجشنبه 22 تیر 1396 - 14:38

من همیشه نسبت به استفاده زیاد از لپ‌تاپ گلایه داشتم و کنسرت‌های پاپی را می‌شناسم که صدای خواننده را هم از لپ‌تاپ پخش می‌کنند. اگر قرار به این باشد که همه کارها را لپ‌تاپ انجام دهد پس مردم می توانند سی دی آلبوم را بخرند و در خانه خود با بهترین کیفیت گوش کنند!
.
.

جمعه 23 تیر 1396 - 02:02

هر چی باشه از همه خواننده های پاپ حاضر ایران یه سروگردن بالاتره ?امیدوارم مثل همیشه موفق باشه❤✌

شنبه 24 تیر 1396 - 12:21

احسان از همه خواننده ها همیشه یه سر و گردن بالاتر بوده و هست

شنبه 24 تیر 1396 - 12:21

احسان جان... توبهترینی... فوق العاده ای... بینظیییری.. نامبروان ایران...

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

 • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
 • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.