معاون هنری و مدیرعامل انجمن موسیقی درگذشت «ابراهیم شریف زاده» را تسلیت گفتند
از ثری به ثریا
موسیقی ما - «آقا شریف‌زاده که همراه ساز بود / بودش صدا مناسب و اشعار هم نکو / آقای شهر و این همه خوش ذوق و اهل دل / لطفی کن و سلام مرا عرض کن به او ...»

این شعر را «مهدی خوان ثالث» برای «ابراهیم شریف‌زاده» گفته است. هنرمندی که گنجینه‌ای ارزشمند از موسیقی نواحی ایران و منطقه تربت جام شد. او روز گذشته درگذشت. استاد شریف‌زاده یکی از سه خنیاگر باقیمانده از نسل درپور و پورعطایی بود که در باخرز زندگی می‌کرد. سال 91 نیز زوج هنری شریف‌زاده یعنی استاد حسین سمندری درگذشت و کوچ کاروان موسیقی خراسان با رفتن او شروع شد. عبدالله سروراحمدی،غلامعلی پورعطایی،ذوالفقار عسکریان و نورمحمد درپور یکی بعد از دیگری بر طبل رحیل کوفتند و از ثری به ثریا پر کشیدند. و حالا «علی مرادخانی» - معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- با انتشار پیامی درگذشت استاد محمدابراهیم شریف‌زاده نوازنده و خواننده پیشکسوت موسیقی نواحی را تسلیت گفته است.
 
در متن پیام تسلیت علی مرادخانی آمده است: « خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت و چهره ممتاز موسیقی مقامی شرق خراسان، استاد ابراهیم شریف زاده، موجب تأسف گردید. آن مرحوم همگام با سایر هنرمندان نام آشنا و صاحب سبک همچون استاد غلامحسین سمندری، عبدالله سرور احمدی، غلامعلی پورعطایی، ذوالفقار عسکری پور و نورمحمد دُرپور، عمر پربرکت خود را در راه صیانت از موسیقی بومی و مقامی آن حوزه کهن فرهنگی سپری و شاگردانی شایسته تربیت نمود. آثار ارزشمند وی در کنار منش، اخلاق و مناعت طبع، خاطراتی ماندگار و کارنامه ای درخشان از خدمات را به یادگار نهاده است. بی گمان نام و یاد ایشان در تاریخ هنر کشور ثبت و ضبط خواهد شد و تربیت یافتگان مکتب استاد راه خدمت به فرهنگ و هنر ایران اسلامی را ادامه خواهند داد. از خداوند متعال برای آن فقید سعید آمرزش و آرامش و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.»
 
«بهرام جمالی»  -مدیرعامل انجمن موسیقی-  نیز در همین راستا پیام تسلیتی فرستاده است: «باز هم ارغنون هستی در تلالویی از مشیت های خداوندی نغمه ای غمگنانه سرداد و از هجرت هنرمند بزرگی همچون «استاد محمدابراهیم شریف زاده» خواننده ی صاحب سبک آواهای مقامی و حنجره توانمند موسیقی محلی ایران از عالم خاک به افلاک خبرداد. اینجانب این ضایعه بزرگ را به جامعه هنری کشور، بویژه بازماندگان معزز آن هنرمند فقید تسلیت می‌گویم و برای روح آن مرحوم علو درجات، آمرزش و آرامش مسالت دارم.»

همچنین موسسه هنرمندان پیشکسوت در پیامی، درگذشت محمدابراهیم شریف‌زاده پیشکسوت موسیقی نواحی و مقامی را تسلیت گفت: «محمدابراهیم شریف‌زاده همچون نامش شریف بود، قله آواز موسیقی مقامی بود و در همه سختی‌ها سکوت کرد. یادش گرامی، در سفر مدیران موسسه به تربت جام و عیادت از وی، او با وجود تنگ‌دستی تنها طلب توجه به هنرش را از مسوولین داشت. اعضای هیات امنا، هیات مدیره، مدیرعامل و اعضای موسسه هنرمندان پیشکسوت با نهایت تاسف و تالم این ضایعه تاسف‌بار را به فرزندان آن زنده‌یاد، جامعه موسیقی، بویژه موسیقی مقامی و دوستدارانش تسلیت عرض نموده، برای روح آن تازه گذشته از خداوند مهربان مغفرت واسعه الهی و آرامش ابدی مسئلت می‌دارد.»
 
ابراهیم شریف‌زاده صبح روز ۲۲ آبان‌ماه بعد از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 آبان 1395 - 07:19

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.