کارگردان خوش‌نام ایرانی به دنبال تحقق اپرای ایرانی
«سعدی» غریب‌پور اواخر این ماه می‌آید
موسیقی ما -‌ بهروز غریب‌پور در ادامه‌ی تلاش‌های خود برای تحققِ اپرای ملی، اواخرِ این ماه، سرانجام اپرای «سعدی» با آهنگسازی «امیر بهزاد» و صدای محمد معتمدی در نقشِ سعدی را روی صحنه خواهد برد.

غریب‌پور قریبِ ده سال است مشغولِ ساختِ اپراهای عروسکی است و با روی صحنه بردن آثاری چون «لیلی و مجنون»، «عاشورا»، «مکبث»، «رستم و سهراب»، «حافظ» و «مولوی» تا حدودی توانسته رویای خود برای ایجادِ اپرای ملی را تحقق بخشد.

حالا او در جدیدترین تجربه‌ی کارگردانی خود، اپرای «سعدی» را با بیش از 20 نقش متفاوت، اواخرِ بهمن‌ماه در حالی رویِ صحنه خواهد برد که برای انتخابِ نقش سعدی از بیش از 40 خواننده تست صدا گرفته و در نهایت «محمد معتمدی» را به عنوان خواننده‌ی این نقش انتخاب کرده است. علاوه بر او، در این اجرا «سحر محمدی» در نقش «حنونه» (خواهر منصور حلاج)، «علی زندوکیلی» در نقش «منصور حلاج»، «اسحاق انور» در دو نقش «مرد مست» و «شاعر درباری» و «مهرداد ناصحی» در نقش «فرعون» حضور خواهند داشت؛ اما نکته‌ی مهم در این میان، این است که خوانندگان در این اپرا، تنها نقشِ خوانندگی ایفا نمی‌کنند و به عنوانِ خواننده-بازیگر حضور دارند. همچنین «بابک نصیری‌خواه» نیز رهبری گروهِ کر را به عهده خواهد داشت.

آهنگسازِ این اثر با توجه به سفرهای متعددی که «سعدی» در طول حیاتِ خویش انجام داده، از موسیقی‌های متنوعی بهره گرفته است؛ از همین روست که در این اثر هم موسیقی کلاسیک شنیده می‌شود و هم موسیقی ایرانی و نواحی و قطعاتی از عبدالقادرِ مراغی. غریب‌پور در این اپرا تلاش کرده تا به شکلی دراماتیک به وجوهی از زندگیِ سعدی بپردازد که تاکنون توجه کمتری به آن شده است.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 بهمن 1393 - 13:26

دیدگاه‌ها

دوشنبه 13 بهمن 1393 - 21:53

خوش اومدن

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.