در‌ها و دریچه‌ها
یادداشت مدیرعامل انجمن موسیقی ایران
در‌ها و دریچه‌ها
موسیقی ما - بابک رضایی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در یادداشت کوتاهی، اشاره‌ای به مسائل روز موسیقی کشور داشته است که در زیر می‌خوانید:

سخنان جناب رضا مهدوی مدیر محترم مرکز موسیقی حوزه هنری در یکی از خبرگزاری‌ها به سان شعر حافظ بود که فرمود: «ساقیا لطف نمودی قدحت پر می‌باد/که به تدبیر تو تشویش خمار آخر شد.» ایشان در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌ها اشاره کرده بودند: «متاسفانه ما ش‌تر گم کرده‌ایم و به دنبال افسار آن می‌گردیم. موسیقی بی‌پایه را آدم‌هایی ارائه می‌کنند که پول کلان می‌گیرند تا روی صحنه بیایند. آنگاه شعر غلط هم می‌خوانند و صدا و سازشان فالش است... در فوتبال چند میلیارد تومان به یک مربی خارجی پرداخت می‌شود یا وقتی اوضاع میوه و گوشت دچار کمبود می‌شود، این محصولات را از خارج وارد می‌کنیم اما آیا این جسارت در عرصه موسیقی وجود دارد؟ آیا هزینه‌ای برای حضور هنرمندان برجسته خارجی شده است؟» شنیدن چنین سخنان صادقی از زبان یک مدیر فرهنگی، بسی «لطف» بود در حق همه آنانی که برای هنر و به‌خصوص موسیقی این سرزمین کهن، دل می‌سوزانند و دائما در حال جهد و جهاد برای به قله نشستن آن در این روزگار هستند. ما تلاش‌های زیادی را در جهت پیشرفت و صدرنشینی موسیقی از سوی مسوولان شاهد هستیم و از سوی دیگر، هنرمندان ما نیز بی‌کار ننشسته‌اند و هم‌چنان همچون گذشته کار می‌کنند و زیبایی می‌آفرینند. اما چرخه رسیدن به جایگاه واقعی این هنر شریف، آن‌گونه که باید، بر «راست» نمی‌رود و انگار که سوی «عراق» و «حجاز» ۱ راه می‌پیماید.

نهادی همچون «انجمن موسیقی ایران» که وظیفه خود را اعتلای موسیقی و خدمت به هنرمندان این عرصه می‌داند، تلاش بسیاری در زمینه فراهم آوردن سالن و امکانات مناسبت انجام داده است و البته با هنرمندان بسیاری برای برگزاری برنامه‌های فاخر و ارزشمند هنری وارد مذاکره شده است، اما هر چه این تلاش‌ها فزونی می‌یابد، راه؛ ناهموار می‌شود و مقصود بعید. انجمن به عنوان یک نهاد غیردولتی و رابطی بین دولت و هنرمندان موسیقی، دائما برای حل مشکلات پیش‌روی اهالی موسیقی کوشش کرده است تا در موضوعات مهمی نظیر فراهم آوردن امکانات و سالن‌هایی برای عرضه دارای شأن هنر موسیقی، تولید آثار ماندگار توسط هنرمندان برجسته، یاری رساندن به هنرمندان جوان و مستعد، آماده کردن زمینه مناسب برای حضور هنرمندان برجسته خارجی و ایرانی مقیم خارج در داخل و موارد دیگری از این دست، همه توانایی و امکان خود را به‌کار گیرد. با این حال، گرچه مدیران ارشد فرهنگی و به‌خصوص رئیس‌جمهور محترم، از پیشرفت و سازندگی در هنر و هنر موسیقی حمایت همه‌جانبه‌ای داشته‌اند اما صرف انرژی‌ زیاد و عرق‌ریزان در این راه، آن‌طور که باید ما را به نتیجه نرسانده است. با اینکه اتفاقات خوشایند زیادی طی سال‌های اخیر در وادی موسیقی شاهد بوده‌ایم و همت بلندی برای ارتقای بیش از پیش این هنر والا وجود داشته است، اما نتیجه کار برایمان راضی‌کننده نبوده است. با این حال، در‌ها و دریچه‌های بسیاری باز شد و از آن نغمه‌های خوش به گوش رسید و امید است که این روند با سرعت بیشتر، ادامه یابد.
 
در این می‌ان، نقش «حوزه هنری» و مرکز موسیقی این نهاد ارجمند، در توجه به جوانان و الگوسازی برای آنان نیز بر کسی پوشیده نیست. همکاری و همیاری نهادهایی همچون انجمن موسیقی ایران و مرکز موسیقی حوزه هنری در راستای رفع آسیب‌های موجود در موسیقی و توجه ویژه به جوانان بااستعداد کشور، امری است ضروری. در این عرصه، انجمن موسیقی ایران نیز ضمن حمایت از سخنان مذکور آقای مهدوی، آماده فراهم کردن زمینه‌ای برای باز شدن فصلی تازه و البته درخشان در مصحف گرانسنگ موسیقی ایران‌زمین است.
 
--------------------------------------------------------
پاورقی: ۱. «راست» نام یکی از مقامات دوازدگانه موسیقی در قدیم بوده است و «عراق» و «حجاز» نام گوشه‌هایی در آواز افشاری و ابوعطا.
منبع: 
تاریخ انتشار : شنبه 4 تیر 1390 - 00:00

دیدگاه‌ها

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:48

سه شنبه هفته پیش آقای مهدوی تو برنامه گره اومدن و حرف دل خیلی از اهالی و دوستداران موسیقی رو گفتن...ای کاش مسئولان صداوسیما بیشتر از یک برنامه یک ساعته به فکر موسیقی باشه...

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.