Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
گزارشی از نخستین سمینار سراسری هیأت مدیره شعب انجمن موسیقی ایران
محمدرضا لطفی : امروز مردم در برنامه های فرهنگی از دولت سبقت گرفته اند
گزارشی از نخستین سمینار سراسری هیأت مدیره شعب انجمن موسیقی ایران
موسیقی ما - هم اکنون شورای هنر اخیرا فعال شده است و ما از همه هنرمندان موسیقی خواستاریم تا پیشنهادات و درخواست های خود را ارائه دهند.

حسینی،وزیر فرهنگ و ارشاد در نخستین سمینار سراسری هیأت مدیره شعب انجمن موسیقی ایران که عدر هتل فردوسی برگزار شد با بيان اين مطلب افزود : اداره های کل فرهنگ باید در سفرهای استانی بودجه ای برای موسیقی و فرهنگ دریافت کنند تا بخشی از بودجه از این طریق دریافت شود.

حسینی ادامه داد :توجه به موسیقی نواحی و تربیت نیروی جایگزین برای نسل پیر مناطق،تحول در جشنواره موسیقی فجر،تقویت شواری شعر موسقی و معرفی موسیقی اقوام به خارج از کشور از جمله برنامه هایی است که باید به آن توجه شود.

محمد رضا لطفی گفت:موسیقی هنری که نمی توان حضور آن در هيچ تمدن جدید یا قدیمی نادیده انگاشت .همچنین در هیچ مذهب و ادیانی تمی توان تاثیر موسیقی را رد کرد.

این هنرمند با تاکید بر این موضوع که نمی توان به هنری که شش هزار سال ریشه دارد ،بی توجهی کرد،خاطرنشان کرد:موسیقی نقشی مهمی در باز کردن دریچه های فکری جوانان دارد و دولت باید به نیاز جوانان در این زمینه توجه کند؛چرا موسیقی نقش مهمی در تعادل اجتماعی و دوری از ناهنجاریها دارد.
به گفته لطفی،دولت باید بهترین موسیقیدانها را برای اجرای موسیقی به عنوان مشاور برگزیند؛چرا که کار با هنرمندان با نگاه از بالا به پایین و قدرت منشانه جلو نمی رود.
سرپرست گروه موسیقی شیدا در ادامه صحبتهای خود از کم بود بودجه دو هنرستان موسیقی کشور،بودجه ارکستر سمفونیک تهران،رها شدن ارکستر ملی و ... ابراز شکایت کرد.
لطفی با تاکید بر این موضوع که اداره نهادهای فرهنگی مانند طرح های شهرداری نیست ؛چرا با این فعالیت های شهرداری تهران و این ترافیک بلبلها از خواندن افتاده اند چه رسد به هنرمندان

محمد رضا لطفی معتقد است: پس از جنگ بخش خصوصی آثار بهتری را در مقایسه با دولت پدید آورده اند.
وی با اشاره به فعالیت های اداره های کل ارشاد در شهرستان ها گفت:تا زمانی که یک مدیر از ترس از دست دادن صندلی مدیریت دست به هیچ کار نمی زند و تازمانی که همه مجوزهای به تهران ارجاع داده می شود ما نمی توانیم شاهد یک جامعه پویا و خلاق باشیم.

وی با اشاره به سیستم مرکز زدایی دولت نهم،گفت:چرا با وجود سیستم تمرکز زدایی ما در عرصه فرهنگی شاهد این روند نیستیم.

لطفی افزود:فرهنگ و هنر با دولتی شدن دچار پژمردگی می شود و وارد شدن گروههای موسیقی به جناح های سیاسی به موسیقی ضربه می زند.

وی درپایان صحبت های خود گفت:پیشوند فر بار معنایی زیادی به همراه دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد باید سمبل فرهنگ نگری و فرهنگ سالاری باشد و کارمندان آن باید فرهنگ را هر روز زندگی کنند.

در ادامه منتظری رئیس اداره کل استان گلستان گفت:تحقق جایگاه موسیقی و هنرمند با شعار انجام نمی شودو باید با استفاده از نظرات چهره های نامی فقه باید به شورای عالی انقلاب نامه بدهیم تا موسیقی مورد نظرات سلیقه ای قرار نگیرد.

وی افزود:موسیقی مقامی ما یک میراث کهن است که خطر انقراض آن به گوش می رسد و باید جلوی این روند گرفته شود.

براساس این گزارش در نخستین سمینار سراسری هیأت مدیره شعب انجمن موسیقی ایران چهرهایی مانند مجید انتظامی،عبدالحسن مختاباد،بهراد توکلی،بابک رضایی ،محمد رضا لطفی و... حضور داشتند.

>  متن كامل سخنراني محمدرضا لطفي در جمع مديران فرهنگي
بیانیه نخستین سمینار سراسری هیأت مدیره شعب انجمن موسیقی ایران
منبع: 
پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران + ایلنا
تاریخ انتشار : شنبه 8 خرداد 1389 - 00:00

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.