Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
حال و هوای تازه سمفونی‌نوازان در  تالار وحدت
گزارش مفصل موسیقی ما از اولین اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی؛
حال و هوای تازه سمفونی‌نوازان در تالار وحدت
موسیقی ما - بهار راستین: اولین شب اجرای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری شهرداد روحانی با استقبال بسیار خوب اهالی موسیقی و علاقه‌مندان موسیقی کلاسیک برگزار شد. این اجرا که اولین برنامه ارکستر سمفونیک تهران در سال جدید محسوب می‌شد، برخلاف کنسرت‌های معمول با نظم خاص و بدون تاخیر آغاز شد.

در ابتدای برنامه اعضای ارکستر همراه با شهرداد روحانی در میان تشویق‌های پر شور حضار روی سن آمده و سوييت شماره يك كارمن اثري از ژرژ بيزه را به زیبایی اجرا کردند. این قطعه مشکل ولی بسیار زیبا و پر جنب و جوش که با مهارت خاصی از سوی اعضای ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد با استقبال و تشویق‌های زیادی همراه بود.

اورتور آرام و دل‌نواز «ويليام تل» از روسيني انتخاب شهرداد روحانی برای دومین قطعه برنامه بود که این بار نیز نوازندگان ارکستر به خوبی از پس اجرای این قطعه برآمدند.

به گزارش خبرنگار سایت موسیقی ما بعد از اجراي اين دو قطعه شهرداد روحاني در خصوص قطعه آداجيلو براي ويلن و اركستر از ساخته‌هاي خودش است گفت: «خيلي خوشحالم كه در كشور عزيزم ايران هستم و با همكارانم اين كنسرت را اجرا مي‌كنم .من اين قطعه را براي پدرم (رضا روحاني) ساختم و از پدرام فريوسفي نوازنده ويلن اركستر خواهش كردم سولوي آن را اجرا كنند.

وي ادامه داد: «پدر فريوسفي يكي از موزيسين‌هاي خوب ما بودند كه متأسفانه ديگر در ميان ما نيستند بر اين اساس ما ميل داريم اجراي اين قطعه را به ياد فريوسفي و پدرم اجرا كنيم.»

موسيقي فيلم آرواره‌هاي كوسه از جان ويليامز، روح از برناد هرمن و بن هور از ميكولوس روشا از ديگر قطعات اجرايي بخش اول برنامه بودند.

پس از تنفس پانزده دقيقه‌اي، «وكاليز» اثر راخمانينف كه توسط شهرداد روحاني تنظيم شده بود با همراهي گروه كر دفتر موسيقي نواخته شد. اين اثر آرام، شنوندگان را براي شنيدن بخش اول قطعه‌ حماسي و پرشور «كارمينا بورانا» اثر جاودانه كارل ارف آماده كرد. اجراي اين اثر، با تشويق بي‌امان تماشاگران همراه بود. پس از اجراي اين قطعه روحاني از رازميك اوحانيان رهبر گروه كر تقدير كرد.

«پرنده آتشين 1919» اثري از آهنگساز برجسته روس؛ ايگور استراوينسكي آخرين قطعه‌ اين كنسرت بود.


حاشیه ‌ها:

- از آنجايي كه تمامي قطعات براي اولين بار در ايران اجرا مي‌شدند نوازندگان و حضار شور و شوق خاصی داشتند.

- فضاي بسيار دوستانه و صميمي بين اعضاي اركستر بود. به طوري كه پس از پايان هر قطعه كه با تشويق تماشاگران همراه مي‌شد، نوازندگان به يكديگر لبخند مي‌زدند و بعضا به خاطر اجراي خوب، با هم دست مي‌دادند.

- روحانی در بخشی از برنامه گفت: «صداي شاتر دوربين‌های عکاسی از صداي سازهاي ضربي بيشتر است به نظرم به اندازه كافي عكس گرفته ايد و خواهش مي‌كنم اين مسئله را رعايت نماييد.»

- در پایان برنامه با تشويق‌هاي پياپي مردم روحاني دوبار بعد از ترک سن به صحنه بازگشت و قطعات كارمن و كارمينا بورانا را به عنوان قطعات بيز اجرا کرد.

- بابك رضايي مديرعامل انجمن موسيقي ايران، رسول صدرعاملي كارگردان، بهزاد عبدي آهنگساز، هادي منتظري نوازنده كمانچه، محمدرضا دلپاك صدابردار و تني چند از هنرمندان مهمانان ویژه اجرای نخست بودند.

- رسول صدرعاملی حضور شهرداد روحانی را مثبت ارزیابی کرد و گفت : حضور شهرداد روحانی فرصت مغتنمی است که نوازنده های جوان ارکستر سمفونیک تهران می توانند بهترین استفاده را از تجربیات این رهبر خوش سابقه موسیقی کلاسیک ببرند؛ متاسفانه هنرمندان موسیقی ما فرصت کار با آهنگسازان حرفه ای و آموختن از آنها را بنا به دلایل مختلف کمتر دارند و به نظر می رسد احساس لذت از یک اجرای خوب را نمی برند و یا این لذت خیلی اندک است به همین دلیل باید سپاسگزاری ویژه ای از شهرداد روحانی کرد که در چنین شرایطی قبول زحمت کرده و برای با ارکستر بودن رهبری این اجرا را پذیرفته است. نوازنده های ارکسترسمفونیک تهران جوان و از هنرمندان توانای موسیقی این سرزمین هستند که به اعتقاد من در این اجرا به خوبی درخشیدند به خصوص اینکه اجرای قطعات موسیقی فیلم روح و بن هور بسیار موفقیت آمیزبود و خوشحالم که پس از مدتها یک اجرا در حد استاندارد جهانی را با جان و دل شنیدم .

- محمدرضا دلپاک صداگذار سینمای ایران به اجرای موفقیت آمیز این اجرا اشاره کرد و گفت : یکی از ویژگی های مثبت این کنسرت ،اجرای قطعاتی بود که برای مخاطب غیر حرفه ای موسیقی کلاسیک از جذابیت بیشتری برخوردار بود و این درحالی است که در گذشته ارکسترسمفونیک تهران قطعات پیچیده آهنگسازان موسیقی کلاسیک را که بیشتر جنبه علمی داشت اجرا می کردند اما من از تازه ترین اجرای این ارکستر و قطعاتی که انتخاب شده بود لذت بردم.
منبع: 
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 خرداد 1389 - 00:00

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.