همراه با تنبور کیخسرو و آواز شهرام ناظري؛
استودیو بل بعد از 3 سال گشایش یافت
موسیقی ما- عزت‌الله‌انتظامي ديروز روبان بازگشايي «استوديو بل» را در حالي بريد كه در مراسم گشايش اين استوديو، كيخسرو پورناظري اولين نت‌ها را با ساز تنبور خود نواخت و يك اتود دو دقيقه‌اي از سرود «اي ايران» با صداي شهرام ناظري پخش شد.

در مراسم افتتاحيه اين استوديو كه با حضور جمع كثيري از هنرمندان عرصه موسيقي، سينما و تئاتر از جمله شهرام ناظري،‌ عزت‌الله انتظامي، محمود دولت‌آبادي، نصرالله ناصح‌پور، هوشنگ كامكار، كيخسرو پورناظري، محمد سرير، حسين دهلوي، هوشنگ ظريف، قطب‌الدين صادقي، داريوش طلايي، حميدرضا نوربخش، داريوش پيرنياكان و غيره برگزار شد، محمدعلي چاووشي مدير استوديو بل گفت: اين استوديو به‌دست پرفسور لياقتي طراحي و آكوستيك شد و بنده بعد از 40 سال افتخار مديريت و راه‌اندازي دوباره آن را داشتم.
در ادامه محمد سرير مديرعامل خانه موسيقي گفت: بخش مهم ظرفيت موسيقي كشور و دانش و فرهنگي كه پشتوانه آن است براي نشر امروز اينجا جمع هستند. كم‌تر چنين جمعي اتفاق مي‌افتد كه با علاقه و تمركز در جايي كه تمام سال‌هاي هنري منتشر مي‌شوند، دور هم جمع شوند.
وي ادامه داد: استوديو محلي است براي خروجي همه فعاليت‌هاي موسيقي بهترين آثار اگر خوب تهيه و ضبط نشوند خروجي خوبي نخواهند داشت. بر اين اساس اين مكان ، مكان بسيار مهمي براي هنرمندان موسيقي است.
وي ادامه داد: آثاري كه گذشته منتشر شده‌اند، مي‌توانستند با ضبط‌هاي خيلي خوب در اختيار مخاطبان قرار بگيرند اما متأسفانه به دليل نبود چنين امكاني از آن زمان‌ها گذشته و ديگر ضبط خوب براي آنها غيرقابل تكرار است.
مديرعامل خانه موسيقي با اشاره به ضبط آثار خود در استوديو بل بيان داشت: سال 49 اولين كارم را كه موسيقي سريال «تلخ و شيرين» بود را در اين استوديو ضبط كردم. بعد از دوران جنگ هم مجموعه ديگري به نام «دل‌آويزترين» را با صداي نوري و نظارت فريدون شهبازيان انجام دادم.
اين آهنگساز افزود: به عقيده من با افتتاح اين استوديو قدم مهمي برداشته شده و مؤسسات دولتي نيز بايد به اين امر مهم توجه داشته باشند. همچنين حضور صدابرداران توانا در اين زمينه بسيار تأثيرگذار است.
در ادامه اين برنامه پروفسور لياقتي نيز حضور داشت، محمدعلي چاووشي در خصوص دستگاه‌هاي اين استوديو و آكوستيك‌هايي كه سال‌ها پيش پروفسور لياقتي در اين استوديو به كار برده بودند، سخن گفت و سپس نوازندگان محلي كرد همزمان با ميلاد حضرت محمد (ص) به مولودي‌خواني پرداختند.
در ادامه اين برنامه، تمامي هنرمندان حاضر هديه خود را به پروفسور لياقتي اهدا و عزت‌‌الله انتظامي دسته گلي را به گردن او انداخت.
با پخش يك اتود دو دقيقه‌اي از سرود «اي ايران» با صداي شهرام ناظري كه اولين كار بازسازي شده اين استوديو بود، عزت‌الله انتظامي و حسين دهلوي روبان اين استوديو را بريد و به صورت رسمي استديو بل افتتاح شد.
انتظامي پس از افتتاح اين استوديو گفت: شب گذشته من در افتتاحيه چنين استوديويي نيز بودم كه بخش خصوصي آن را راه‌اندازي كرده بود و امروز هم خوشحال از اين هستم كه افتتاح استوديو بل مرا به اينجا كشاند.
انتظامي افزود: بسيار خرسندم كه بخش خصوصي در حال حاضر دست به اقدامات بزرگي در شأن موسيقي مي‌زند.
بنابر اين گزارش با ورود تمامي هنرمندان به استوديو، كيخسرو پورناظري پشت ميكروفون قرار گرفت و اولين نت‌ها را با ساز تنبور خود نواخت و با فشردن دكمه ضبط توسط نصرالله ناصح‌پور اولين ضبط اين استوديو آغاز شد.
در ادامه پورناظري پس از نواختن قطعه‌اي كوچك گفت: استوديو بل سابقه زيادي در ضبط آثار ماندگار داشته و دارد و خوشحالم كه بادستگاه‌هاي پيشرفته ، مجهز و امروز كار خود را آغاز كرده‌اند.
وي ادامه داد:‌ اميدوارم دراين مكان كارهاي زيبا و ماندگار و فاخر تا زمان‌هاي خيلي دور ضبط شود.
مراسم افتتاح استوديو بل با بريدن كيك تولد اين استوديو توسط هوشنگ ظريف و پخش قطعه «شيرعلي مردان» كاري از كامكارها به پايان رسيد.
استوديو بل كه سال 1344 در خيابان لارستان به پيشنهاد مرتضي حنانه ساخته شد، بعد از سه سال تعطيلي، ديروز به مديريت محمدعلي چاووشي گشايش يافت.
منبع: 
فارس
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 اسفند 1387 - 00:00

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.