صدای سنج و دمام مرواریدهای لیان
«مروارید ليان» در آستانه اربعين مراسم مذهبي بوشهر را اجرا كرد
صدای سنج و دمام مرواریدهای لیان
موسیقی ما- گروه «مروارید ليان» به سرپرستي محسن شريفيان در آستانه اربعين در فرهنگسراي هنر به اجراي آيين‌هاي مذهبي بوشهر پرداختند.
در اين اجرا كه شب گذشته در برنامه مرثيه ايراني در فرهنگسراي هنر برگزار شد، گروه ليان با حضور محمدرضا بلادي پژوهشگر موسيقي بوشهر به سرپرستي محسن شريفيان به روي صحنه آمد و اجراي خود را در اين برنامه با سنج و دمام كه يكي از مهمترين مراسم‌هاي مذهبي بوشهر است ، آغاز كرد.
اين گروه كه به دليل لغو پروازهاي بوشهر به تهران نتوانسته بودند به صورت كامل در اجرا حضور يابند در ادامه برنامه مراسم هايي چون ذكر و پامنبري، چاووش‌خواني، بيت‌خواني و مراسم نواخاني سنتي بوشهر را براي مخاطبانشان اجرا كردند كه با استقبال بسيار خوب مواجه شد.
در پايان اين برنامه محسن شريفيان گفت: فرصتي بود تا بتوانيم گوشه‌اي از موسيقي سوگواري و آييني بوشهر را عرضه كنيم.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه برخي اعضاي گروه به دليل لغو پروازهاي بوشهر به تهران نتوانستند در اين اجرا در كنارمان باشند ما اين برنامه را به خاطر احترام به مخاطبانمان با دوستانمان در تهران به روي صحنه آورديم.
اين پژوهشگر موسيقي با اشاره به موسيقي مذهبي در بوشهر بيان داشت: موسيقي سوگواري بوشهر به دليل بافت شهري فرم‌هاي خاص و متفاوت نسبت به ساير سوگواريهاي ايران دارد.
سرپرست گروه موسيقي ليان در خصوص مراسم سنج و دمام گفت: سنج و دمام يك مراسم بوشهري-آفريقايي است كه تاريخچه آن به حضور برده‌هاي آفريقايي در اواخر قرن 18 در بوشهر برمي‌گردد.
در اين برنامه محمدرضا بلادي ديگر پژوهشگر موسيقي كه گروه ليان را در اجرا همراهي ‌كرد نيز گفت: مراسم‌ عزاداري بوشهر بسيار متنوع و داراي بخش‌ها و موقعيت‌هاي مناسب است.
وي ادامه داد: سنج و دمام در مراسم‌هاي مذهبي بوشهر به لحاظ حجم صداي بالايي كه دارد همچون زنگ اخبار عمل مي‌كند و مردم را براي اجراي مراسم‌هاي مذهبي باخبر مي‌كند.
اين پژوهشگر در خاتمه موسيقي بيان داشت: در ايام محرم در بوشهر مراسم‌هايي چون پامنبري، ذكرخواني و ... اجرا مي‌شود.
برنامه مرثيه ايراني با اجراي گروه ليان كار خود را در فرهنگسراي هنر آغاز كرد و قرار است 26 و 27 بهمن ميزبان گروهي از مازندران، 28و 29 ميزبان گروهي از خوزستان ، 30 بهمن و 1 اسفند ميزبان گروهي از كردستان و 2 و 3 اسفند نيز ميزبان گروهي از هرمزگان باشد.
اين برنامه ساعت 30/ 18 در اين فرهنگسرا برگزار مي‌شود.
منبع: 
فارس
تاریخ انتشار : شنبه 26 بهمن 1387 - 00:00

دیدگاه‌ها

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:34

من دانلود صدای سنج ودمام میخوام گزینشم باز میشه اما فقط تبلیغ درش هست چرا آخه

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:34

من فقط آهنگ دمام زنى رو میخوام هر سایت به این اسم میرى فقط تبلیغه تورو خدا چرا اینطوریه .

دوشنبه 9 دی 1392 - 11:44

من فقط دمام زنی رو میخوام چرا هیچ جانداره؟

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.