Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
واسه گوشت نخون، واسه آدما بخون پسر!
گزارش کنسرت رضا صادقی و گروهش در شب دوم جشنواره؛
واسه گوشت نخون، واسه آدما بخون پسر!
موسیقی ما- بهمن بابازاده: دومین شب کنسرت های پاپ بخش ویژه بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر دیشب در تالار وزارت کشور با خوب رضا صادقی و گروهش برگزار شد. گزارش لحظه به لحظه این اجرا، که پر بود از اتفاقات ریز و درشت را از دست ندهید.
* * *
اتفاق جالبی که قبل از ورود به داخل سالن نظر همه را به خود جلب می کند ،بلیت فروشی دستی مسئولان برگزاری در ضلع غربی تالار است و دقیقا مثل مواقعی که در ورودی استادیوم ها بلیت فروخته می شود و ملت از سر و کول همدیگر بالا می روند، اینجا هم همینطوراست.بعد از دقایقی به دلیل ازدحام بیش از حد و احتمال هر گونه اتفاق ناگواری بساط بلیت فروشی تعطیل می شود وجمعیت پراکنده می شوند.استقبال در حد عالی است و حتی یک صندلی خالی هم در کل سالن دیده نمی شود وعده ای به صورت سرپایی وعده ای هم حتی روی زمین نشسته اند.
ساعت حدود 9.30 است که گروه ارکستر با لباس های یک دست مشکی به روی سن می آیند و نکته جالب توجه این است که دو نفر از نوازندگان ارکستر به نظر جنوبی می آیند.
ملودی «داشتم فراموشت می کردم» نواخته می شود و رضا صادقی به کمک عصا به روی سن می آید وسالن غرق در تشویق او می شود. رضا در حالت ایستاده به اجرای ترانه می پردازد وبعد از اتمام ترانه و بعد از عرض خیر مقدم به حضار، خطاب به جمعیت حاضر در سالن می گوید:«منت سر من گذاشتید که یه گوشه کوچیکی از دلتون رو به من اختصاص دادید. من تو همه کنسرت هام فقط یه ترانه رو ایستاده اجرا می کردم، ولی امروز به عشق شما دومی رو هم سرپا می خونم»
ترانه «قدرمو می دونی یه روز» با نوای فوق‌العاده ساکسوفون و گیتار‌الکتریک، اجرا می‌شود و استقبال خوبی هم از این آهنگ می‌شود.«خیلیا جون دادن تا ما جون بگیریم، می خوام ده ثانیه به عشق همه پدر و مادرها سرپا دست بزنید» و کل سالن می‌ایستند و مشغول تشویق می‌شوند.
صادقی گیتار مشکی‌اش را به گردن می‌آویزد و همراه گروه ملودی قطعه پر‌طرفدار «ممنونم» را می‌نوازند. قطعه «دلم برات تنگ شده جونم» قطعه بعدی‌ای است که اجرا می‌شود و در اواسط آن صادقی به ارکسترش اشاره می‌کند که نزنند تا صدای هم‌خوانی حاضران در سالن را بهتر بشنود. بعد از این هم‌خوانی و اتمام قطعه، صادقی رو به جمعیت می‌گوید:
«من که پرسپولیسی ام ولی برای اینکه ثابت بشه که استقلالی‌ها رو هم دوست دارم، می‌خوام یه نفر رو معرفی کنم که منت سر من گذاشته و به برنامه‌ام اومده؛ علی منصوریان ... صادقی ادامه می دهد:«جای یه نفر هم که حسابی خالیه و اون کسی نیست جز علی انصاریان که اهواز بود و عذر خواهی کرد».
مردم از ته سالن با فریاد «چراغ ها،چراغ ها» خواهان خاموش شدن نور افکن ها می شوند که در این دو شب به یک معضل تبدیل شده ولی صادقی با گفتن: «بابا می خوام ببینمتون» سعی در آرام کردن جماعت دارد.«شما که به خاطر همه دست زدید و تشویق شون کردین، نمی‌خواین به عشق بندری‌ها یه دست بزنید؟» و سالن منفجر می‌شود.
«ترانه بعدی چون یه ریتم بندری داره ، شور میاره. خواهش می کنم فقط دست بزنید! تا دوباره بتونیم همدیگه رو ببینیم!» و ترانه بندری «خونه مون خشت گلی» به خوبی و خوشی اجرا می‌شود و هیچ اتفاق خاصی هم رخ نمی دهد! نکته قابل توجه دربین نوازندگان این قطعه، تک نوازی فوق‌العاده نوازنده سیه‌چرده پرکاشن بود که با انجام حرکات ریتمیک نظر همه را به خودش جلب کرد.
«برای آهنگ بعدی که می خوام براتون بخونم، احترام خاصی، روحا قائلم. چون یک خداحافظی محترم ولی شیرینه با همه تلخی‌های دنیا. شما هم حتما با من هم‌عقیده‌اید»
«خداحافظ» که یک قطعه آرام است اجرا می شود و سکوت خاصی سالن را فرا می گیرد.
«یکی از دوستانم گفت: وقتی "وایسا دنیا" رو ساختی ، واسه خود کشی و این حرف ها بود؟ گفتم: چرا همه این جوری فکر میکنن؟ "وایسا دنیا" رو به خاطر این گفتم که از دنیای بد روحی، پیاده شیم و دنیایی عاشقانه و پر از خدا و مهربونی بسازیم. امیدوارم دنیا رو وایسونیم و دنیای خیلی بهتری بسازیم. به عشق همه تون»
«وایسا دنیا» با اجرای خوب صادقی، به شدت مورد استقبال قرار می‌گیرد وهمه سالن آن را هم‌خوانی می کنند. بعد از اتمام این قطعه گروه جاهای‌شان را ترک می‌کنند و رضا به‌حرف می آید:«من می‌خوام یه بی ادبی کنم وبرای اولین بار هوس کردم پشت پیانو بشینم. امیدوارم که همه اساتیدم من رو ببخشن.«رضا به کمک عصا به پشت پیانو می رود و با هم راهی عالی ویولن دو قطعه «نرو» و «ساده بیا» را اجرا می‌کند. بعد از اتمام این قطعات رضا با لحنی محزون شروع به صحبت می کند: «اسم یه عده از شهدای ما روی خیابون‌ها و میدون‌هاست.ولی اونائی که اسمشون روی هیچ کوچه‌ای نیست چی؟ پس اونا چی؟ این ترانه تقدیم به همه شهدای گمنامه. به افتخار همه شون»
ترانه «مدیون» سالن را دوباره در سکوتی محض فرو می‌برد.
بعد از اجرای این ترانه لحظه ای که خیلی ها منتظرش بودند فرا می رسد:"ناصر عبداللهی آخرین کنسرتش رو دقیقا همچین شبی برگزار کرد. یک شب بعد از عید قربان .امیدوارم روحش شاد باشه.مطمئن ام روحش الان اینجاست و داره به ما لبخند میزنه . خیلی از بچه های ارکستر من کسایی بودن که در اخرین کنسرت ناصر کنارش بودن وافتخار میکنم با کسانی میخونم که با این بزرگوار همکاری میکردن."و ترانه «ناصریا»ی عبد‌اللهی سالن را منفجر می‌‌کند. تعدادی ازنوازنده‌ها روی سن درحین نواختن، اشک در چشمان شان حلقه زده و همه سالن هم تقریبا چنین شرایطی را دارند. قطعه با تشویق ممتد حضار به پایان می‌رسد.
در ادامه قطعات «یه دل میگه» و «به پای تو هدر شدم» اجرا می شود و قطعه «گندیدی و بریدمت» که منتقدان فراوانی هم دارد ، اجرا می‌شود. قطعات «خدا رو میخوام» و «تموم شد زندگی» ادامه برنامه صادقی هستند و اینجاست که تک نوازی های نوازنده ها شروع می‌شود و سالن جانی دوباره می‌گیرد.
«دوست دارم که آخرین آهنگ رو به عشق شما دوباره سرپا بخونم» و «وایسا دنیا» برای بار دوم نواخته می‌شود. در اواسط ترانه کل ارکستر با علامت رضا می ایستند تا او حرف هایش را بزند: «خیلی سال پیش که توی یه رستوران تو بندر می زدم و میخوندم، البته مطمئن بودم که هیچ کس به من گوش نمیده و فقط گوشتشو می‌خوره، یه روز استاد بزرگوارم آقای تارخ اومد روی استیج کوچیک اون رستوران و آروم به ام گفت: «واسه گوشت نخون پسر، واسه آدما بخون، جای تو اینجا نیست، بزرگ فکر کن» وهمین شد که حالا رضا صادقی امروز به اینجا رسیده»
وترجیع بند «وایسا دنیا» را دوباره با شور و هیجان می خواند و بعد از خداحافظی سن را ترک می کند در میان تشویق حضار.


حاشیه های شب دوم:
در اجرای تمامی قطعات "مسعود محمد نبی" بعنوان هم خوان صادقی را هم راهی می کرد.
الناز شاکردوست، علی منصوریان، محمد نشاط و حسین خانی" مدیریت مؤسسه ایران گام"، مهمانان ویژه شب دوم بودند.


- بخشی از کنسرت رضا صادقی که ترانه ناصریا را می‌خواند اینجا گوش کنید.
- گزارش تصویری این اجرا را اینجا ببینید.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 آذر 1387 - 00:00

برچسب ها:

دیدگاه‌ها

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:33

رضا جون خیلی دوست دارم.تو همدم تنهایی های من هستی.منتظر البومها و کنسرتهای قشنگ بعدیت هستم.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:33

چه شب رویایی بود.خیلی خوش گذشت. اقا رضا خدا قوت.فقط باید چراغها خاموش می شد و رقص نور هم می ذاشتن.یه دختره هم داد زد میمیرم برات رضا.همه خندیدند.یه پسره هم داد زد حقت بود بعد از این که رضا گفت حرف امین تارخ روی من تاثیر گذاشت و به اینجا رسیدم.رضا هم تو جوابش گفت چاکرم.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:33

عکسای کنسرت رو هم بذارید ممنون میشم

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:33

جاتون خالی قشنگ بود............

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:33

شب خوبی بود .از رضا لذت بردیم .اما نمی دونم چرا یه دفعه از ته دل برای سعید شهروز دلم سوخت .طفلک بد جوری تو ایران غریب افتاده .راستی بلیط فروشی اوج شاهکار مسئولان بود .واقعا....

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.