گروه جای مناسبی برای تمرین ندارد!
جزئیات کنسرت گروه « شاهو »؛
گروه جای مناسبی برای تمرین ندارد!
موسیقی ما- حامد صغيري سرپرست، آهنگساز و تنظيم‌كننده قطعات گروه شاهو با معرفي اين گروه توضيح داد: گروه «شاهو» از بدو تأسيس به دنبال تلفيقي از موسيقي مقامي و موسيقي دستگاهي ايراني است و معتقد است؛ موسيقي دستگاهي فرزند موسيقي مقامي است، هرچند كه نگاه ما به موسيقي مقامي با تكيه بر تنبور كرمانشاه است.

او ادامه داد: تنبور يك ساز بومي و قومي در كرمانشاه است و به نوعي قديمي‌ترين ساز زهي مضرابي در دنيا شناخته شده است كه ما در كنار استفاده از آن ساير سازهاي سنتي را كه حتا بخشي از آن‌ها از بين رفته بودند و يا كم‌تر شناخته شده بودند استفاده مي‌كنيم و تلاش داريم تا در كنسرت‌هاي گروه كارهايمان تك‌صدايي نباشد بلكه از رنگ‌بندي سازها استفاده كرده‌ايم تا به حس،‌ زبان و درك درستي از كار برسيم.

او در ادامه با اشاره به برنامه‌هاي گروه شاهو در كنسرت روز پانزدهم آبان گفت: قطعات در دو بخش اجرا مي‌شود، در بخش اول در دستگاه نوا كه البته در آن ربع پرده نداريم و براساس فواصل موسيقي تنبور كار را تنظيم كرده‌ايم قطعاتي چون «رهايي»، «شهان آسماني»، «بي‌قرار» و «آوازهاي بهشت» اجرا مي‌شود.

در بخش دوم تلفيقي از موسيقي مقامي و دستگاهي است كه بخشي از آن در مايه دشتي با قطعاتي چون «شور»، «توبه خراباتيان»، «طربستان»، «قلندروار» اجرا مي‌شود و در يك بخش نيز تك‌نوازي قانون داريم.

او با اشاره به انتخاب اشعار در اين كنسرت گفت: گروه شاهو معتقد است كه موسيقي و شعر هيچ گاه از هم جدا نيست و شعر همواره در موسيقي ايراني جايگاه مهمي دارد و از آن‌جا كه ادبيات كلاسيك ما هيچ‌گاه از معنويت و عرفان به دور نبوده سعي كرديم تا معناگرايي اشعار را در توازن با موسيقي رعايت كنيم به همين دليل كليه اشعار اين اجرا به غير از قطعه «بي‌قرار» كه از سروده‌هاي سيد خليل عالي‌نژاد است از مولانا است.

او همچنين با اشاره به اجراي اين كنسرت در روز پانزده آبان و 22 اسفند و وقفه زماني كه بين اين دو است گفت: درخواست ما براي اختصاص تالار از شش ماه قبل ارايه شد، ولي ارديبهشت‌ماه كه براي زمان‌بندي اجرا به تالار مراجعه كرديم متوجه شديم كه تمام زمان‌هاي مناسب از قبل رزرو شده است و تنها روزهاي وسط هفته خالي بود كه چون در اين فصل زمان مناسبي نبود ترجيح داديم كه شب پنج‌شنبه در آبان‌ماه و يك شب در اسفندماه اجرا داشته باشيم.

او همچنين با اشاره به درآمدهاي اين گروه گفت: گروه شاهو از همان ابتدا درآمد تمام كنسرت‌هاي خود را بعد از كسر هزينه‌ها صرف كودكان سرطاني كرده است.

صغيري در ادامه در پاسخ به بهاي بليت اين كنسرت مطرح كرد: بهتر است اين سوال را از مدير تالار وحدت پرسيد، اما به شخصه بايد اعلام كنم كه با افزايش روند قيمت بليت‌هاي موسيقي موافق نيستم و معتقدم كه مخاطب بايد توانايي خريد بليت‌هاي كنسرت را داشته باشد و اين اتفاق نبايد به يك امر لوكس در جامعه بدل شود.

او همچنين درباره‌ي بهره‌گيري گروه از ساخته‌هاي سيد خليل عالي‌نژاد و تأثير از اين هنرمند تصريح كرد: قطعا هيچ‌كس به اندازه سيد خليل عالي‌نژاد براي تنبور و معرفي گسترده آن زحمت نكشيده است و من به شخصه خود را شاگرد كوچك او مي‌دانم.

صغيري در پايان با اظهار تأسف از نبود امكانات تمرين براي گروه‌هاي موسيقي گفت: ما براي اجراي يك كنسرت هر هفته تمرين مي‌كنيم، درحالي‌كه هيچ جايگاه مشخصي در اختيارمان نيست و بايد با سختي در خانه كار كنيم و تنها در روزهاي باقي‌مانده به كنسرت يك روز در تالار وحدت و يك روز در تالار رودكي تمرين داريم كه قطعا اين شرايط سختي براي يك گروه موسيقي است.

بنابراین گزارش گروه شاهو در سال 1379 توسط حامد صغيري و حامد ابراهيمي تأسيس شد و تاكنون آلبوم‌هايي چون «يادگار يار»، «داغ و سوداي محمد»، «زنان سرزمين من» و «برمدار» از آن‌ها منتشر شده است و به زودي آلبوم «سخن‌هاي نهان» از اين گروه منتشر مي‌شود.
منبع: 
ایسنا
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 آبان 1387 - 00:00

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.